Jeśli korzystasz z pośrednictwa agencji nieruchomości, pośrednika trzeba sprawdzić.Powinien mieć licencję zawodową (lista na stronie internetowejwww.pfrn.pl) i polisę. Atutem jest członkostwo w stowarzyszeniuzawodowym (oznacza zobowiązanie do przestrzegania wysokiego standarduusług).
Szybciej kupimy nieruchomość podpisując z pośrednikiem umowę na wyłączność.Agent będzie się wtedy bardziej starał (będzie miał pewność, żedostanie prowizję). Umowę taką można bezpiecznie podpisać tylko zpośrednikiem renomowanym. Atutem jest korzystanie przez agencję zinternetowego systemu wymiany ofert (www.mls.org.pl). Poszukiwaniem dlanas nieruchomości zajmie się wtedy wielu pośredników uczestniczących wsystemie.
Agent powinien nam towarzyszyć podczas oglądania nieruchomości, zwracać uwagę na jej słabe strony. Ułatwi to wynegocjowanie niższej ceny.
Jeśli kupujemy bez udziału pośrednika, musimy wszystko sprawdzić sami. Dom radzimy oglądać w towarzystwie fachowca, który oceni jego stan techniczny.
Przed podpisaniem ostatecznej umowy sprzedaży podpisuje się zazwyczaj umowę przedwstępną. Jeśli nieruchomość nam odpowiada, umowę lepiej spisać w formie aktu notarialnego, zobowiązującego do sprzedaży.
Ostateczna umowa musi być sporządzona przez notariusza.Przed jej podpisaniem notariusz bada, czy sprzedający ma prawowłasności do nieruchomości. Żeby uniknąć kłopotów, prosimysprzedającego o zaświadczenie z urzędu gminy, że nikt nie jest w lokaluzameldowany, a także, że nie ciążą na nim długi (spółdzielnie informująo tym w „zaświadczeniu do sprzedaży”).