Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Z banknotem na sztandarach

Ufamy gotówce czy karcie

Polacy wypłacali pieniądze z bankomatów i kas bankowych w takim tempie, że Narodowy Bank Polski musiał interwencyjnie uruchamiać swoje zapasy banknotów. Polacy wypłacali pieniądze z bankomatów i kas bankowych w takim tempie, że Narodowy Bank Polski musiał interwencyjnie uruchamiać swoje zapasy banknotów. Stanisław Kowalczuk / EAST NEWS
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ogłosił, że będzie bronił gotówki jak niepodległości. Nie wiadomo tylko, kto jej zagraża.
Większość ekonomistów uważa, że gotówka to paliwo, które napędza szarą strefę. Bo nie zostawia ona żadnych śladów przy transakcji.Shutterstock Większość ekonomistów uważa, że gotówka to paliwo, które napędza szarą strefę. Bo nie zostawia ona żadnych śladów przy transakcji.

Kartą czy gotówką? – pyta klientów stojąca przy kasie pani Maria. Większość sięga po kartę i zbliża ją do terminala. Krótkie „bip”, potem sakramentalne pytanie „drukować potwierdzenie?” i klient szybko wychodzi ze sklepu. Pani Maria jeszcze niedawno była pracownicą banku, ale tam teraz zwalniają, więc prowadzi mały sklep znanej sieci na warszawskim osiedlu. – Mało kto dzisiaj płaci gotówką. Ale jeśli płaci, to zwykle wyciąga setkę albo dwusetkę, nawet jeśli kupuje batona albo paczkę papierosów.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Z banknotem na sztandarach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >