Rynek

Z banknotem na sztandarach

Ufamy gotówce czy karcie

Polacy wypłacali pieniądze z bankomatów i kas bankowych w takim tempie, że Narodowy Bank Polski musiał interwencyjnie uruchamiać swoje zapasy banknotów. Polacy wypłacali pieniądze z bankomatów i kas bankowych w takim tempie, że Narodowy Bank Polski musiał interwencyjnie uruchamiać swoje zapasy banknotów. Stanisław Kowalczuk / EAST NEWS
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ogłosił, że będzie bronił gotówki jak niepodległości. Nie wiadomo tylko, kto jej zagraża.
Większość ekonomistów uważa, że gotówka to paliwo, które napędza szarą strefę. Bo nie zostawia ona żadnych śladów przy transakcji.Shutterstock Większość ekonomistów uważa, że gotówka to paliwo, które napędza szarą strefę. Bo nie zostawia ona żadnych śladów przy transakcji.

Kartą czy gotówką? – pyta klientów stojąca przy kasie pani Maria. Większość sięga po kartę i zbliża ją do terminala. Krótkie „bip”, potem sakramentalne pytanie „drukować potwierdzenie?” i klient szybko wychodzi ze sklepu. Pani Maria jeszcze niedawno była pracownicą banku, ale tam teraz zwalniają, więc prowadzi mały sklep znanej sieci na warszawskim osiedlu. – Mało kto dzisiaj płaci gotówką. Ale jeśli płaci, to zwykle wyciąga setkę albo dwusetkę, nawet jeśli kupuje batona albo paczkę papierosów.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Z banknotem na sztandarach"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

56. Czy tzw. żołnierze wyklęci są powodem do dumy?

Rafał Wnuk
10.07.2018