Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Kogo biją bitcoiny

Szał na kryptowaluty

W zaułkach systemu czają się oszuści i cyberprzestępcy, którzy wykorzystują brak czujności i zwykłą naiwność. W zaułkach systemu czają się oszuści i cyberprzestępcy, którzy wykorzystują brak czujności i zwykłą naiwność. Shutterstock
Polacy pokochali kryptowaluty. Grają tysiące ludzi. „Ambasady bitcoina” powstają na blokowiskach i bazarach. Przybywa bitcoinów, giełd kryptowalut. I oszustów.
Bitomat, czyli bankomat z bitcoinami.Shutterstock Bitomat, czyli bankomat z bitcoinami.

Ryszard, kierowca taksówki, zawsze marzył o dużych pieniądzach. Kiedyś przeczytał, że kasa jest dziś w bitcoinach. Obok w łóżku spała narzeczona, a on wlepiał oczy w ekran smartfona i śledził: kursy, zmienne, wskaźniki, wykresy. Wiedział już, że jeśli kryptowaluta drożeje, nie warto kupować, trzeba poczekać. Czekał. Z pensji odkładał trochę grosza, aż zbierała się górka. Wtedy inwestował.

Dzisiaj przyznaje: uzależnił się. Im więcej tracił, tym bardziej chciał się odbić – jak w klasycznym hazardzie.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Kogo biją bitcoiny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022