Rynek

Zadyma

Wojny akcyzowe

Cała branża tytoniowa jest świadoma, że nadchodzą ciężkie czasy. Bruksela przygotowuje europejski plan walki z rakiem. Cała branża tytoniowa jest świadoma, że nadchodzą ciężkie czasy. Bruksela przygotowuje europejski plan walki z rakiem. Toshiro Shimada / Getty Images
Dwa największe światowe koncerny tytoniowe spierają się w Polsce o to, który powinien płacić wyższe podatki. Choć sprawa dotyczy wyrobów bezdymnych, dymu robi się coraz więcej.
Branża tytoniowa szuka bezdymnych alternatyw, takich jak e-papierosy, podgrzewacze czy tytoń do żucia.Mike Blake/Reuters/Forum Branża tytoniowa szuka bezdymnych alternatyw, takich jak e-papierosy, podgrzewacze czy tytoń do żucia.

Na lutowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych poza posłami pojawiło się wyjątkowo wielu gości. Część osobiście, większość wirtualnie za pośrednictwem komputerowego ekranu. Wszystkich przywiódł tu jeden punkt programu: rozpatrzenie rządowego projektu zmiany ustawy o podatku akcyzowym. Właściwie nie sam projekt, który dotyczył mało kontrowersyjnych spraw technicznych, lecz poprawka wniesiona przez klub Lewicy. Przewidywała ona dopisanie do ustawy przepisu radykalnie zwiększającego stawkę akcyzy i to tylko na jeden produkt: tytoniowe wkłady do podgrzewaczy, w ustawie nazywane produktami nowatorskimi.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Zadyma"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021