Rynek

Zadyma

Wojny akcyzowe

Cała branża tytoniowa jest świadoma, że nadchodzą ciężkie czasy. Bruksela przygotowuje europejski plan walki z rakiem. Cała branża tytoniowa jest świadoma, że nadchodzą ciężkie czasy. Bruksela przygotowuje europejski plan walki z rakiem. Toshiro Shimada / Getty Images
Dwa największe światowe koncerny tytoniowe spierają się w Polsce o to, który powinien płacić wyższe podatki. Choć sprawa dotyczy wyrobów bezdymnych, dymu robi się coraz więcej.
Branża tytoniowa szuka bezdymnych alternatyw, takich jak e-papierosy, podgrzewacze czy tytoń do żucia.Mike Blake/Reuters/Forum Branża tytoniowa szuka bezdymnych alternatyw, takich jak e-papierosy, podgrzewacze czy tytoń do żucia.

Na lutowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych poza posłami pojawiło się wyjątkowo wielu gości. Część osobiście, większość wirtualnie za pośrednictwem komputerowego ekranu. Wszystkich przywiódł tu jeden punkt programu: rozpatrzenie rządowego projektu zmiany ustawy o podatku akcyzowym. Właściwie nie sam projekt, który dotyczył mało kontrowersyjnych spraw technicznych, lecz poprawka wniesiona przez klub Lewicy. Przewidywała ona dopisanie do ustawy przepisu radykalnie zwiększającego stawkę akcyzy i to tylko na jeden produkt: tytoniowe wkłady do podgrzewaczy, w ustawie nazywane produktami nowatorskimi. Zanosiło się na burzliwe obrady.

Produkt nowatorski to młodszy brat e-papierosów, zwany czasem e-papierosem hybrydowym. Do elektronicznego urządzenia wsuwa się wkład przypominający papieros zawierający spreparowany tytoń, z którego po podgrzaniu wydziela się nikotynowy aerozol. Ponieważ tytoń nie jest spalany, to nie wydzielają się z niego najbardziej kancerogenne składniki dymu papierosowego. E-papierosy i podgrzewacze, traktowane wcześniej jako środki terapeutyczne dla palaczy walczących z nałogiem, dwa lata temu fiskus uznał za używki godne objęcia akcyzą. Jednak dopiero od zeszłego roku zaczął pobierać podatek i to dużo niższy niż od tradycyjnych papierosów. Zdaniem Lewicy w przypadku wyrobów nowatorskich jest on obecnie skandalicznie niski.

Europa wolna od tytoniu?

Polskim rynkiem tytoniowym rządzi „big tobacco”, cztery największe światowe korporacje tytoniowe – Philip Morris International (PMI), British American Tobacco (BAT), Japan Tobacco International (JTI) oraz Imperial Tobacco (IT). Mają u nas swoje fabryki i własnych dostawców surowców. Za ich sprawą Polska jest dziś jednym z największych europejskich producentów i eksporterów tytoniu i papierosów.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Zadyma"
Reklama