Rynek

Galerie na galerach

Galerie kontra galernicy

Po trzech lockdownach najemcy powierzchni w galeriach nie sprzedali towarów za ponad 30 mld zł; straty z powodu ostatniego zamknięcia jeszcze nie są policzone. Po trzech lockdownach najemcy powierzchni w galeriach nie sprzedali towarów za ponad 30 mld zł; straty z powodu ostatniego zamknięcia jeszcze nie są policzone. Anatol Chomicz / Forum
Wraz z otwarciem galerii handlowych po czwartym już lockdownie odżywa konflikt między ich właścicielami a najemcami. Każda ze stron własne straty usiłuje przerzucić na drugą, a rząd złymi przepisami dodatkowo podsyca animozje.
Według Polskiej Rady Centrów Handlowych każdy tydzień zamknięcia galerii oznacza dla ich właścicieli 190 mln zł strat. Do tej pory na czynszowej abolicji stracili już 3,5 mld zł.Beata Zawrzel/Reporter, Studio Polityka Według Polskiej Rady Centrów Handlowych każdy tydzień zamknięcia galerii oznacza dla ich właścicieli 190 mln zł strat. Do tej pory na czynszowej abolicji stracili już 3,5 mld zł.

Na polskim wybrzeżu ostatni lockdown boleśnie uderzył w małe firmy rodzime przygotowujące się do sezonu. Właściciele lokali gastronomicznych, pensjonatów czy willi wynajmujących kwatery nie spodziewali się, że markety budowlane, których poprzednie lockdowny nie obejmowały, akurat wiosną zostaną zamknięte. Dotyczyło to dużych marketów budowlanych o powierzchni większej niż 2 tys. m kw.

A każdy przecież ma coś do pomalowania, odświeżenia czy wymiany. Więc na parkingu przed Leroy Merlin w Rumii koło Gdyni we wtorek, czyli w dniu ponownego otwarcia, trudno było znaleźć miejsce już o godz.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Galerie na galerach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021