Rynek

Worek bez kota

Co Polska zrobi z pieniędzmi z Funduszu Odbudowy

To nie prawicowy rząd, nawet wspierany przez lewicę decyduje o podziale środków z Funduszu Odbudowy, tylko Komisja Europejska w oparciu o propozycje przedłożone przez rząd w postaci Krajowego Planu Odbudowy. To nie prawicowy rząd, nawet wspierany przez lewicę decyduje o podziale środków z Funduszu Odbudowy, tylko Komisja Europejska w oparciu o propozycje przedłożone przez rząd w postaci Krajowego Planu Odbudowy. Obywatel Janek
Sejmowa batalia o ratyfikację Funduszu Odbudowy rozstrzygnięta. Jednak kształt Krajowego Planu Odbudowy nie jest wyraźny. Szykuje się długa rozgrywka dotycząca sposobu, w jaki Polska wykorzysta swoją część Funduszu.
Polska ma szansę na 58,1 mld euro, z czego 23,9 mld w formie bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.selensergen/PantherMedia Polska ma szansę na 58,1 mld euro, z czego 23,9 mld w formie bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.

Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację europejskiego Funduszu Odbudowy, a dokładniej (polecamy szczególny wdzięk unijnego żargonu): decyzji Rady Europejskiej o utworzeniu systemu zasobów własnych umożliwiającego Komisji Europejskiej zaciąganie długu na rynkach finansowych, które sfinansują Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. To najważniejsza, opiewająca na 672,5 mld euro część unijnego planu odbudowy „Next Generation EU”, wartego w całości 750 mld euro.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Worek bez kota"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021