Rynek

Worek bez kota

Co Polska zrobi z pieniędzmi z Funduszu Odbudowy

To nie prawicowy rząd, nawet wspierany przez lewicę decyduje o podziale środków z Funduszu Odbudowy, tylko Komisja Europejska w oparciu o propozycje przedłożone przez rząd w postaci Krajowego Planu Odbudowy. To nie prawicowy rząd, nawet wspierany przez lewicę decyduje o podziale środków z Funduszu Odbudowy, tylko Komisja Europejska w oparciu o propozycje przedłożone przez rząd w postaci Krajowego Planu Odbudowy. Obywatel Janek
Sejmowa batalia o ratyfikację Funduszu Odbudowy rozstrzygnięta. Jednak kształt Krajowego Planu Odbudowy nie jest wyraźny. Szykuje się długa rozgrywka dotycząca sposobu, w jaki Polska wykorzysta swoją część Funduszu.
Polska ma szansę na 58,1 mld euro, z czego 23,9 mld w formie bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.selensergen/PantherMedia Polska ma szansę na 58,1 mld euro, z czego 23,9 mld w formie bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.

Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację europejskiego Funduszu Odbudowy, a dokładniej (polecamy szczególny wdzięk unijnego żargonu): decyzji Rady Europejskiej o utworzeniu systemu zasobów własnych umożliwiającego Komisji Europejskiej zaciąganie długu na rynkach finansowych, które sfinansują Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. To najważniejsza, opiewająca na 672,5 mld euro część unijnego planu odbudowy „Next Generation EU”, wartego w całości 750 mld euro.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Worek bez kota"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021