Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Worek bez kota

Co Polska zrobi z pieniędzmi z Funduszu Odbudowy

To nie prawicowy rząd, nawet wspierany przez lewicę decyduje o podziale środków z Funduszu Odbudowy, tylko Komisja Europejska w oparciu o propozycje przedłożone przez rząd w postaci Krajowego Planu Odbudowy. To nie prawicowy rząd, nawet wspierany przez lewicę decyduje o podziale środków z Funduszu Odbudowy, tylko Komisja Europejska w oparciu o propozycje przedłożone przez rząd w postaci Krajowego Planu Odbudowy. Obywatel Janek
Sejmowa batalia o ratyfikację Funduszu Odbudowy rozstrzygnięta. Jednak kształt Krajowego Planu Odbudowy nie jest wyraźny. Szykuje się długa rozgrywka dotycząca sposobu, w jaki Polska wykorzysta swoją część Funduszu.
Polska ma szansę na 58,1 mld euro, z czego 23,9 mld w formie bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.selensergen/PantherMedia Polska ma szansę na 58,1 mld euro, z czego 23,9 mld w formie bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.

Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację europejskiego Funduszu Odbudowy, a dokładniej (polecamy szczególny wdzięk unijnego żargonu): decyzji Rady Europejskiej o utworzeniu systemu zasobów własnych umożliwiającego Komisji Europejskiej zaciąganie długu na rynkach finansowych, które sfinansują Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. To najważniejsza, opiewająca na 672,5 mld euro część unijnego planu odbudowy „Next Generation EU”, wartego w całości 750 mld euro. Ma on nie tylko wyprowadzić kraje Unii Europejskiej z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19, ale także służyć dalekosiężnym celom strategicznym określanym jako Europejski Zielony Ład.

Za skomplikowanymi nazwami kryje się plan podróży Starego Kontynentu po nieznanych wodach, w mglistą przyszłość. Oszałamiające kwoty przeznaczone na start nie są prezentem od nikogo, tylko wyrazem zacieśniającej się integracji – dług potrzebny na Fundusz Odbudowy będzie miał charakter wspólnotowy i nie zmienią tego zapewnienia premiera Morawieckiego, że jest inaczej. Spłata odsetek jest wpisana w unijny budżet, a istotnym elementem „systemu zasobów własnych” będą dochody uzyskiwane m.in. z opłaty od plastiku niepoddanego recyklingowi, granicznej opłaty węglowej, opłaty cyfrowej, systemu handlu emisjami. Innymi słowy rozpoczął się proces tworzenia niezależnego od składek państw członkowskich wspólnotowego systemu podatkowego i finansowego. By rzeczywiście powstał, muszą się nań zgodzić wszystkie państwa w procesie ratyfikacji. Ich zgoda oznaczać będzie przyjęcie zobowiązania do solidarnej spłaty do 2058 r. zobowiązań, które zostaną podjęte do końca 2023 r. i wypłacone do końca 2026 r.

Kluczem do powodzenia planu jest więc wykupienie przez wszystkich uczestników biletu politycznego – ratyfikacja zgodnie z procedurami obowiązującymi w każdym z państw członkowskich.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Worek bez kota"
Reklama