Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Myto narodowe

Czy znikną bramki na autostradach?

Kto dużo podróżuje po Polsce samochodem, korzysta na razie z bezterminowej promocji. Kto dużo podróżuje po Polsce samochodem, korzysta na razie z bezterminowej promocji. Wojciech Stróżyk / Reporter
Prawie pół miliarda złotych z państwowej kasy i dodatkowe koszty dla firm transportowych – to cena za spolonizowanie systemu poboru opłat drogowych, chociaż stary działał bez zarzutu. Czy przy okazji skończy się darmowa jazda osobówkami po wielu nowych drogach?
Politycy postanowili pogrzebać viaToll i stworzyć nowy system poboru opłat o nazwie e-Toll.Damian Klamka/EAST NEWS Politycy postanowili pogrzebać viaToll i stworzyć nowy system poboru opłat o nazwie e-Toll.

Rząd obiecuje, że od 1 grudnia znikną bramki na dwóch odcinkach dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad, gdzie dziś trzeba płacić za przejazd. Chodzi o A4 między Wrocławiem i Gliwicami oraz A2 między Łodzią a Koninem. Tam kierowcy będą mogli kupić bilet elektroniczny albo płacić przy użyciu aplikacji – tej samej, do której instalowania przewoźników zachęca rząd. To element większej operacji związanej z „dobrą zmianą”. A konkretnie ze zmianą obecnego systemu poboru opłat za korzystanie z dróg viaToll na e-Toll.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Rynek; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Myto narodowe"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022