Rynek

Poszerzanie i zwężanie

Spór o zwężanie ulic

Zmiany w Warszawie wywołują silne emocje, ale i w innych miastach toczy się podobna debata. Zmiany w Warszawie wywołują silne emocje, ale i w innych miastach toczy się podobna debata. Jaap Arriens/Zuma Press / Forum
Wiele miast ogranicza ruch samochodowy. I napotyka na coraz silniejszy opór kierowców. Na ulicach zderzają się argumenty ekologiczne, społeczne, polityczne.
Największe emocje budzi radykalny program przebudowy Alej Jerozolimskich, dzisiaj szerokiej i ruchliwej arterii w centrum Warszawy.Adam Chełstowski/Forum Największe emocje budzi radykalny program przebudowy Alej Jerozolimskich, dzisiaj szerokiej i ruchliwej arterii w centrum Warszawy.

Warszawę przed wojną raczej na wyrost nazywano Paryżem Północy. Teraz stolica Polski znowu inspiruje się stolicą Francji, gdzie od kilku lat trwa rewolucja. Tym razem nie polityczna, lecz komunikacyjna. Na jej czele stoi burmistrzyni Anne Hidalgo, która próbuje ograniczyć ruch samochodowy, przesadzając paryżan na rowery, do metra i autobusów. Pięć lat temu zamknęła dla aut część bulwarów nad Sekwaną. Po burzliwej francuskiej debacie większość paryżan zaakceptowała zmiany, a bulwary są dziś miejscem pełnym spacerowiczów i rowerów.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Poszerzanie i zwężanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021