„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Wszystko po kolei

Akcja repolonizacja

„Zrepolonizowana” kolejka linowa na Kasprowy Wierch. „Zrepolonizowana” kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Getty Images
Projekt ustawy lex TVN to próba podporządkowania sobie przez władzę niezależnych mediów. Jest to też krok na drodze do „repolonizacji”, czyli przejmowania przez państwo kolejnych kluczowych firm i całych działów gospodarki.
Metody stosowane dziś wobec TVN i innych niezależnych mediów zostały już przetestowane na innych rynkach. Na zdjęciu siedziba TVN w Warszawie.Wikipedia Metody stosowane dziś wobec TVN i innych niezależnych mediów zostały już przetestowane na innych rynkach. Na zdjęciu siedziba TVN w Warszawie.

Rynek medialny jest dla PiS kluczowy, a Jarosław Kaczyński wierzy w skuteczność starych narzędzi inżynierii społecznej. Dlatego władza działa tu wyjątkowo brutalnie. Jednak metody stosowane dziś wobec TVN i innych niezależnych mediów zostały już przetestowane na innych rynkach. I okazały się bardzo wydajne.

Na pierwszy ogień repolonizacji poszły banki. To dziś sztandar, którym partia dumnie powiewa, bo udało się odkupić Pekao, Alior i BPH. Metoda kija i marchewki tu zadziałała. Kijem był podatek bankowy, polityka nadzorcza KNF oraz perspektywa niekorzystnych regulacji wobec sprzedawców kredytów frankowych, marchewką zaś atrakcyjna oferta finansowa złożona przez państwowe firmy.

Polityka 33.2021 (3325) z dnia 10.08.2021; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszystko po kolei"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021