Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Stracone złudzenia

Kazachstan – marzyliśmy – będzie naszą ziemią obiecaną. To, jak wiadomo, kraj ropą płynący. Dzięki tej ropie wyzwolimy się z rosyjskiej niewoli energetycznej.

Rozmawiali o tym niedawno prezydent Lech Kaczyński z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenko. Uzgodnili, że niebawem odbędzie się w Polsce szczyt w którym poza nimi wezmą także udział prezydenci Gruzji, Azerbejdżanu i Kazachstanu. Mieli rozmawiać na temat ropociągu Odessa-Brody, który chcielibyśmy przedłużyć do Płocka i Gdańska. Warunkiem jest jednak pozyskanie ropy i to – koniecznie – spoza Rosji,  najlepiej z Kazachstanu.

Wszystko wydawało się zapięte na ostatni guzik. Między Warszawą i Astaną krążyli ostatnio przedstawiciele polskich koncernów naftowych i wysocy urzędnicy Ministerstwa Gospodarki. Dobrym sygnałem wydawał się  zakup złóż ropy w Kazachstanie dokonany przez firmy Ryszarda Krauzego. Kiedy więc do Kazachstanu wyruszył prezydent Kaczyński wydawało się, że  będzie tylko polityczne przypieczętowanie uzgodnionego wcześniej gospodarczego porozumienia.

Okazało się jednak, że prawa geografii są brutalne: między Polską i Kazachstanem leży Rosja. Kazachowie nie chcą nas uwalniać z rosyjskiej niewoli, bo sami w niej tkwią po uszy. Chętnie wezmą udział w projekcie Odessa-Brody-Gdańsk, ale tylko wtedy jeśli przyłączą się również Rosjanie – wyjaśnili. To jakby powiedzieli: nie.

Widowiskowe fiasko wyprawy prezydenta do Kazachstanu jest złym sygnałem. Może świadczyć, że także inne projekty poprawiające stan naszego bezpieczeństwa energetycznego (gazoport, gazociąg norweski) mają charakter wirtualny i budowane są jedynie w wyobraźni polskich polityków. Byłoby to równie groźne jak nasze uzależnienie energetyczne od Rosji.

Wiadomości:

 

 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną