Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Ekologiczne drewniane okna

Drewno, w porównaniu do innych materiałów budowlanych, wymaga przy procesach produkcji zużycia najmniejszej ilości energii. Drewno, w porównaniu do innych materiałów budowlanych, wymaga przy procesach produkcji zużycia najmniejszej ilości energii. materiały prasowe
Drewno jest cennym, naturalnym surowcem, w dodatku całkowicie odnawialnym. Jego wykorzystanie w produkcji pochłania też mniej energii i pozwala ograniczyć emisję CO₂. Lasy stanowią ok. 31 proc. powierzchni lądów. Aby te obszary zachować, potrzebna jest zrównoważona gospodarka leśna, która będzie balansować kwestie ochrony środowiska, aspekty społeczno-kulturowe i potrzeby ekonomiczne.
Obliczenie śladu węglowego dla okna GGL SK2068 zainstalowanego na 30 lat w domu w Würzburgu (Niemcy).materiały prasowe Obliczenie śladu węglowego dla okna GGL SK2068 zainstalowanego na 30 lat w domu w Würzburgu (Niemcy).

Szczególnie istotne w zrównoważonej gospodarce jest korzystanie z drewna pochodzącego z certyfikowanych upraw FSC (Forest Stewardship Council) oraz PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes). W skali globalnej przemysł wykorzystuje tylko 30 proc. drewna z certyfikatami. Ale przybywa firm, dla których ogromne znaczenie ma pochodzenie kupowanego drewna. Chodzi m.in. o lasy, w których drewno pozyskiwane jest w ilościach nieprzekraczających możliwości jego odtworzenia przez las, zaś zagrożone gatunki drzew i obszary są chronione przed wyrębem, a miejsca po wycince zalesiane są nowymi drzewami.

Polityka 51.2021 (3343) z dnia 14.12.2021; Raport CSR; s. 45
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >