Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Damska szkoła wytrwania

Jak pandemia wpłynęła na zawodowe życie kobiet

Kobiety zatrudnione są licznie w branżach szczególnie narażonych na skutki lockdownów i bankructw. Kobiety zatrudnione są licznie w branżach szczególnie narażonych na skutki lockdownów i bankructw. Iza Kucharska
W początkach pandemii przewidywano, że zdemoluje ona życie zawodowe kobiet. Ale prawie dwa lata lockdownów pokazały, że wiele przetrwało covidową rewolucję lepiej niż ich partnerzy.
Natalia Lis, przed pandemią instruktorka nurkowania na Bali, znalazła swoją niszę – sprzedaje własne obrazy.Natalia Lis Natalia Lis, przed pandemią instruktorka nurkowania na Bali, znalazła swoją niszę – sprzedaje własne obrazy.

Analitycy GUS w opracowaniu „Aktywność ekonomiczna ludności przed i w czasie pandemii Covid-19”, analizując dane z 2020 r., zauważyli, że pierwszy lockdown faktycznie, także w przenośni, zamknął panie w domu. Ale już pod koniec roku bezrobotnych mężczyzn było więcej niż kobiet. Na razie nie sprawdzają się przepowiednie o masowym zawróceniu kobiet z rynku.

Choć wydawało się to nieuniknione. Karmienie obecnych całą dobę domowników, doglądanie nauki zdalnej synów i córek nawet w wielu progresywnych rodzinach w pierwszym rzucie niejako automatycznie spadło na barki matek (dość przypomnieć relacje z mediów społecznościowych: „Przy stole w salonie dzieci próbują łączyć się na lekcje online, a między nimi ja piszę maile do klientów; przez osiem godzin zdołałam wysłać dwa”).

Polityka 51.2021 (3343) z dnia 14.12.2021; Rynek; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Damska szkoła wytrwania"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >