Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Orzeł czy euro?

20 lat euro: Polacy są gotowi na unijną walutę, gorzej z politykami

Europejska waluta powstała jako rodzaj eksperymentu, którego nikt wcześniej nie próbował. Europejska waluta powstała jako rodzaj eksperymentu, którego nikt wcześniej nie próbował. Shutterstock
Z euro jest jak ze szczepionką na covid. Choć może pomóc i większość krajów Unii Europejskiej ją przyjęła, my trwamy w przekonaniu, że nam zaszkodzi.
Sześć lat straszenia Polaków euro nie przyniosło rezultatu. Jesteśmy gotowi na unijną finansową szczepionkę, gdyby tylko politycy nie byli takimi antyszczepionkowcami.Shutterstock Sześć lat straszenia Polaków euro nie przyniosło rezultatu. Jesteśmy gotowi na unijną finansową szczepionkę, gdyby tylko politycy nie byli takimi antyszczepionkowcami.

W poczekalni do zaszczepienia czekają dziś dwa kraje UE – Chorwacja i Bułgaria. Kiedy dołączą do strefy euro, będzie liczyła 21 członków. Ta poczekalnia to mechanizm kursów walutowych ERM II wymagający, by przynajmniej przez dwa lata przed wejściem kurs waluty krajowej utrzymywał się w miarę stabilnie względem euro. Chorwacja uzgodniła już z Komisją Europejską, członkami eurogrupy i Europejskim Bankiem Centralnym kwestię produkcji banknotów i monet, a teraz czeka na oficjalne potwierdzenie, że spełniła tak zwane kryteria z Maastricht: wysokość inflacji i stóp procentowych, deficyt budżetowy i dług publiczny nie mogą nadmiernie odbiegać od poziomu trzech najbardziej stabilnych gospodarek UE.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Orzeł czy euro?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022