Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

EKG w Katowicach. Jak zaplanować przyszłość Europy w cieniu wojny?

Ubiegłoroczny EKG w Katowicach Ubiegłoroczny EKG w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy / •
Już w poniedziałek 25 kwietnia rozpocznie się XIV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Uczestnicy ze świata polityki, biznesu i eksperci będą dyskutowali m.in. o wyzwaniach wynikających z agresji Rosji na Ukrainę oraz o odbudowie po pandemii.

Komisarze Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, przedstawiciele polskiego rządu, prezesi firm, eksperci i biznesmeni spotkają się na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym (European Economic Congress – EEC) 25–27 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zaplanowano ponad 150 sesji i debat tematycznych oraz wydarzenia towarzyszące, m.in. Europejskie Forum Młodych Liderów oraz finał Start-up Challenge. Trwa rejestracja dla uczestników na stronie eecpoland.eu.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 r., jest Grupa PTWP. Debaty będzie można również śledzić w internecie.

Odbudować gospodarkę po pandemii i wojnie

Jak odpowiedzieć na największe od dziesięcioleci wyzwanie? W jaki sposób odbudować europejską gospodarkę, zerwane łańcuchy dostaw i zaufanie biznesowe po pandemii i wojnie? To tylko wybrane tematy, które wypełnią trzy dni kongresowych debat – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator EKG. – Zgodnie z dotychczasową formułą Kongresu nie zabraknie tematów związanych z innowacjami, start-upami, rolą młodych liderów w Europie i wielu innych. Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu.

XIV Europejski Kongres Gospodarczy zainauguruje debata „Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy”, w trakcie której eksperci omówią skutki wojny, agresywnej polityki Rosji i zmiany w globalnej architekturze geopolitycznej. Dyskusja będzie także dotyczyła tego, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę politycznie i militarnie oraz – po zakończeniu wojny – pomóc w odbudowie jej gospodarki. Eksperci omówią także konsekwencje wojny dla gospodarki europejskiej oraz przedstawią pomysły, jak je zminimalizować.

Politycy, biznes, eksperci

Obecność potwierdzili już m.in. komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EKG Jerzy Buzek, minister środowiska Litwy Simonas Gentvilas, minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii Gregory Hands oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Główne nurty tematyczne EKG obejmą w tym roku takie obszary jak: wojna w Europie – plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie. Uczestnicy Kongresu omówią wpływ rosnącej inflacji na biznes, nowe ramy strategii biznesowych obejmujące środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, działania stymulujące do redukcji emisji. Tematami dyskusji będą też wodór jako paliwo przyszłości, e-mobilność w miastach i metropoliach, przyszłość sztucznej inteligencji i metaverse oraz cyberbezpieczeństwo, cyberzagrożenia, dezinformacja i cyfrowa transformacja.

Wśród przedstawicieli biznesu uczestniczących w tegorocznym EKG będą m.in. Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Rafał Brzoska, prezes InPost; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź; Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA; Przemysław Gdański, prezes Banku BNP Paribas; Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex; Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

„Polityka” na EKG

Tygodnik „Polityka” jest jednym z głównych patronów medialnych EKG. W konferencji weźmie udział zastępca redaktora naczelnego ds. cyfrowych Łukasz Lipiński. Będzie moderował 26 kwietnia o godz. 11:30 debatę „Ukraińcy w Polsce” z udziałem m.in. przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych oraz biznesu na temat wyzwań związanych z bezprecedensowym napływem uchodźców do Polski. Tego samego dnia o godz. 13:30 weźmie też udział w eksperckiej dyskusji na temat dezinformacji w internecie i mediach społecznościowych oraz jej konsekwencji dla polityki i mediów.

Europejskie Forum Młodych i Start-Up Challenge

Po raz pierwszy w ramach EKG odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów UE, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych tematach dla młodych ludzi w całej Europie. W spotkaniu udział weźmie ok. 150 aktywistów z całej Europy oraz kilkuset studentów uczelni i przedsiębiorców, uczestników Kongresu.

Już po raz siódmy na scenie EKG staną uczestnicy konkursu Start-Up Challenge, odbędą się także kolejne edycje konkursów Top Inwestycje Komunalne, Inwestor Bez Granic, swoją kontynuację będzie miał także Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną