Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Domek na RODOS

Polacy mieszkają na działkach. Dlaczego prawo legalizuje patologię?

Ogródki działkowe na warszawskim Bemowie. Ogródki działkowe na warszawskim Bemowie. Andrzej Bogacz / Forum
Zamieszkiwanie na terenie ogródków działkowych jest nielegalne, ale ma mnóstwo zalet. Do tysięcy ubogich rodzin, które na działkach żyją od lat, dołącza coraz więcej prywatnych inwestorów. Taniej nie ma nigdzie.
Wiele domków w ogródkach powstało jeszcze na działkach pracowniczych, dopiero w czasie transformacji przymusowo wcielono je do PZD.Maciej Kosycarz/KFP Wiele domków w ogródkach powstało jeszcze na działkach pracowniczych, dopiero w czasie transformacji przymusowo wcielono je do PZD.

Rodzinne Ogródki Działkowe Jasień w Gdańsku przy ul. Kartuskiej przypominają osiedle domków jednorodzinnych. Domy są murowane, solidne, często piętrowe. Przed wjazdem na działki rząd skrzynek pocztowych, bo wielu użytkowników nie tylko uprawia tu grządki, ale i mieszka na stałe, część oficjalnie się zameldowała. Jasień położona jest w mieście, kupno mieszkania w takim punkcie to nie tylko marzenie, ale także ogromne pieniądze. Według Polskiego Związku Działkowców, któremu Jasień podlega, na 623 działkach postawione na nich domy mają aż 145 stałych mieszkańców, czego regulamin zabrania.

Polityka 19.2022 (3362) z dnia 03.05.2022; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Domek na RODOS"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >