Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Wedel dla przyszłych pokoleń

Od 2 lat korzystamy w 100 proc. z energii z odnawialnych źródeł, na dachu fabryki prowadzimy pasiekę, posiadamy również budki lęgowe dla ptaków. Od 2 lat korzystamy w 100 proc. z energii z odnawialnych źródeł, na dachu fabryki prowadzimy pasiekę, posiadamy również budki lęgowe dla ptaków. mat. pr.
Smak wedlowskiej czekolady to nie jedyny atut przedsiębiorstwa z ponad 170-letnią tradycją na rynku. O tym, dlaczego firmie zależy na tym, by głośno mówić także o społecznej odpowiedzialności i zaangażowaniu w zrównoważony rozwój opowiada Aleksandra Kusz vel Sobczuk – Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej w Wedlu.
.mat. pr. .
.mat. pr. .
Aleksandra Kusz vel Sobczukmat. pr. Aleksandra Kusz vel Sobczuk

Firmowe wartości są obecne w Wedlu od pokoleń i towarzyszą działaniom biznesowym marki na przestrzeni lat. O tym, że czekoladowa historia zatacza koło, świadczy inspiracja dokonaniami założycieli i rozwój w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań, który swoje miejsce znalazły w pierwszym wedlowskim raporcie CSR. Cele związane z odpowiedzialnym rozwojem zostały wpisane również w strategię biznesową. Zatem – co jest dla Was priorytetem?

Działamy w ramach trzech filarów: Ludzie, Środowisko i Innowacje. Koncentrujemy się przede wszystkim na zrównoważonej produkcji, trosce o pracowników, środowisku naturalnym i współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i naszym najbliższym otoczeniem.

Przejdźmy zatem do konkretów. Skąd pochodzi kakao, które wykorzystujecie do produkcji waszych wyrobów, m.in. słynnej wedlowskiej czekolady?

Korzystamy z wyselekcjonowanych surowców kakaowych importowanych z Ghany. Kakao z tego regionu wyróżnia się mocno czekoladowym smakiem oraz wyważoną proporcją pomiędzy nutą gorzką, kwaśną i cierpką dzięki czemu nasze produkty mają tak charakterystyczny smak. Prowadząc biznes związany z Ghaną, traktujemy jej mieszkańców jak naszą społeczność lokalną, dlatego od kilku lat współpracujemy z partnerami biznesowymi oraz Omenaa Foundation, by przyczyniać się do poprawy jakości życia tamtejszych mieszkańców, w tym dzieci. W ubiegłym roku otworzyliśmy wspólnie szkołę, która zapewni im edukację i lepszy start w dorosłość i planujemy dalsze zaangażowanie w jej rozwój.

Fabryka Wedla leży w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Skaryszewskiego. Znam warszawiaków, którzy wybierają się tam na spacery, by poczuć niezwykły zapach czekolady. Czy firma czuje się odpowiedzialna za tę okolicę?

Zdecydowanie. Fabryka Wedla zlokalizowana jest w tym miejscu od blisko 90 lat, wpisała się więc już na stałe w krajobraz Kamionka. Znając walory środowiskowe tej okolicy, dbamy o to, by nasza działalność produkcyjna nie wpływała negatywnie na najbliższe sąsiedztwo. Od 2 lat korzystamy w 100 proc. z energii z odnawialnych źródeł, na dachu fabryki prowadzimy pasiekę, posiadamy również budki lęgowe dla ptaków. Chcemy wspierać bioróżnorodność, dlatego m.in. jesteśmy mecenasem projektu „Ogrody Polsko-Niemieckie”, w ramach którego zrewitalizowano część parku, a na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych postawiliśmy hotele dla owadów. Staramy się również aktywizować sportowo lokalną społeczność w ramach organizowanego już od 17 lat Biegu Wedla w Parku Skaryszewskim.

Troszczycie się nie tylko o środowisko, ale przede wszystkim o pracowników. Jaki jest średni staż pracy w firmie?

Nie bez powodu naszym działaniom przyświeca hasło – Nasz przepis to ludzie, bo to właśnie człowiek znajduje się w centrum. Z dumą mogę powiedzieć, że średni staż pracy w Wedlu to 11 lat, a cyklicznie świętowane z pracownikami jubileusze (niektóre nawet 50-letnie!) wpisały się już na stałe w firmowy kalendarz. Naszą załogę tworzą przedstawiciele 4 pokoleń – najstarszy pracownik ma 73 lata, a najmłodszy – 21. Na co dzień staramy się tworzyć taką atmosferę i warunki pracy, aby każdy czuł się u nas nie tylko słodko, ale także dobrze i bezpiecznie.

Niemal połowę załogi (47 proc.) stanowią kobiety.

I to od dawna! Wedel to firma, która różnorodność ma w DNA – kobiety pracowały tu w latach 20. XX wieku, kiedy przemysł cukierniczy był zarezerwowany głównie dla mężczyzn. Do dziś chcemy, żeby każdy był tu mile widziany i równie ważny. Kobiety stanowią blisko połowę zatrudnionych, także na stanowiskach kierowniczych.

Średnie odchylenie wynagrodzenia między kobietami a mężczyznami jest minimalne, na poziomie 0,88 proc.

Wychodzimy z założenia, że wynagrodzenie powinno być godne, a wysokość gratyfikacji na danym stanowisku określona w przejrzysty sposób dla całej organizacji. W Wedlu kryterium awansu czy wysokości wynagrodzenia są doświadczenie i kompetencje. Wszyscy pracownicy mają równy dostęp do programów rozwojowych oraz oferty benefitów. Takie podejście jest doceniane na rynku i w środowisku HR, o czym świadczy m.in. otrzymana przez Wedla nagroda Lidl Fair Pay, przyznawana firmom, zapewniającym równość wynagrodzeń.

„Mieszanka Wedlowska” w firmie Wedel to nie tylko popularne cukierki, ale także Grupa ds. Różnorodności i Włączania złożona z przedstawicieli różnych działów. Czym się ona zajmuje?

Grupa powstała z inicjatywy pracowników, dla których różnorodność jest ważnym elementem środowiska pracy i ma na celu edukację z tego zakresu, jak również przeciwdziałanie zjawiskom związanym z dyskryminacją. Od 2 lat działa bardzo aktywnie, m.in. przygotowała wewnętrzną Deklarację ds. Różnorodności i Włączania, czy zainicjowała podpisanie Karty Różnorodności. Ponadto, zorganizowała firmową dyskusję o feminatywach w nazwach stanowisk, dzięki czemu wprowadzono m.in. zmiany w stopkach mailowych i ogłoszeniach o pracę. Odpowiada także za realizację kampanii edukacyjnych, m.in. z okazji Tęczowego Piątku oraz Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Patrząc z perspektywy czasu, widać jak dużo dzieje się w tym obszarze i jak wielką ma on wartość, budując poczucie bezpieczeństwa, kluczowego w miejscu pracy, gdzie wszyscy spędzamy ponad połowę życia.

Wydanie raportu wiąże się z jeszcze jednym ważnym wydarzeniem – nie tylko dla samej firmy, ale i dla miłośników zieleni. Zdradzi Pani coś więcej?

Chcemy w symboliczny sposób zwieńczyć prace nad raportem społecznej odpowiedzialności biznesu oraz podsumować rok 170-lecia. Podążając zgodnie z hasłem naszej strategii CSR „Z przyjemnością dla przyszłości”, jesienią, przy współpracy z Fundacją Dotlenieni, posadzimy pod Warszawą mieszany las, odpowiedni dla lokalnego ekosystemu. Wszyscy czytelnicy mogą dołożyć do niego swoją cegiełkę-drzewo. Wystarczy odwiedzić stronę www.wirtualnedrzewa.pl/wedel i odpowiedzieć na kilka pytań w krótkim quizie, dotyczących zrównoważonego rozwoju firmy Wedel, by posadzić swoje wirtualne drzewo, które po wakacjach otrzyma odpowiednik w realnym lesie.

Raport Wedla traktujemy jako podsumowanie dotychczasowych aktywności, ale także długofalowe zobowiązanie do dalszych działań w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Polityka 29.2022 (3372) z dnia 12.07.2022; Rynek; s. 49
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną