Rynek

Pakiecik Kluski

Z obiecujących zapowiedzi i „różowego jabłuszka' przedsiębiorcy dostali na razie ogryzek.
O „pakiecie Kluski", czyli kilkunastu ustawach, które miały ułatwić funkcjonowanie firm i sprzyjać ich rozwojowi, słyszeliśmy od miesięcy. Jeszcze na początku roku premier z pompą zapowiadał na warszawskiej giełdzie jego powstanie. Niewiele z tego ostatecznie wyszło, bo przy rządzie i tej koalicji chyba nie mogło.

Po przesadnie długich przygotowaniach Rada Ministrów zaproponowała wreszcie nowelizację dwóch ustaw (w tym jednej ważnej o swobodzie działalności gospodarczej), ale pod wpływem nacisków urzędniczego lobby z projektu usunęła te punkty, na których przedsiębiorcom najbardziej zależało. Nie ma więc zakazu prowadzenia jednoczesnych kontroli w spółkach przez kilka państwowych instytucji i prawa do zawieszania działalności dla wszystkich. Będą je mieli tylko wybrani. Pozostały ograniczenie roli numeru REGON, wiążące interpretacje przepisów, które będzie musiał przygotowywać ZUS i słynne jedno okienko do rejestracji dla rozpoczynających działalność. Ale o trzech dniach (maksimum) na załatwienie wszystkich formalności też można zapomnieć.

Krótko mówiąc, z obiecujących zapowiedzi i „różowego jabłuszka" przedsiębiorcy dostali na razie ogryzek. Niespecjalnie się nim pożywią. PiS nie lubi przedsiębiorców i im nie ufa, a każdą działalność prowadzoną z chęci zysku traktuje podejrzliwie. W takiej atmosferze prezentacja mocno okrojonego pakietu Kluski jako choćby częściowego panaceum na kłopoty firm jest nieporozumieniem. Tak naprawdę sytuacja biznesu niewiele się zmienia. Nie warto też liczyć, że to tylko falstart a później wszystko pójdzie gładko.Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną