Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Tańsze rozwody

Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje ustawę, która wprowadza maksymalne stawki na usługi adwokatów.

Za udzielenie porady prawnej nie zapłacimy więcej niż 100 zł, a na przykład za prowadzenie sprawy rozwodowej – 1 tys. zł. Minister nie ukrywa, że cennik ma zmusić palestrę do obniżenia obecnie pobieranych opłat.

PiS zyskał wielu sympatyków, gdy zapowiadał walkę z korporacjami utrudniającymi młodym ludziom dostęp do zawodu. Im mniej adwokatów, tym ich usługi są droższe. Gdyby więc rząd poprawił ustawę o dostępie do zawodów prawniczych (poprzednia okazała się niezgodna z prawem) i rozszerzył dostęp do zawodu – zadziałałby w sposób rynkowy, bo większa konkurencja wymusiłaby obniżenie cen za porady. Teraz zaś z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że nie tylko zdeterminowani klienci, potrzebujący pomocy prawnej, gotowi będą płacić pod stołem przy bardziej skomplikowanych sprawach więcej, niż przewiduje cennik (cóż za pole do popisu dla CBA) .

Własne prawo ominie też rząd, często korzystający z usług renomowanych kancelarii przy zawieraniu umów czy też przy prowadzeniu sporów międzynarodowych, np. z Eureko o PZU. – Nierynkowe cenniki spowodują, że trzeba będzie prawą ręką sięgać do lewego ucha, czyli zlecać usługi za pośrednictwem kancelarii zagranicznych – mówi prawnik z renomowanej kancelarii. Ich nie obowiązują polskie stawki.

Cennik ministra Ziobry skrytykowali młodzi prawnicy ze stowarzyszenia Fair Play, które domaga się otwarcia dostępu do zawodów prawniczych. Stowarzyszenie ma jednak nadzieję, że rynek otworzy się dzięki kolejnej zapowiedzianej ustawie – o zawodzie doradców prawnych, którzy będą mogli świadczyć podobne usługi co adwokaci.

Na razie pocieszają się, że ustawa wprowadzająca cenniki maksymalne zawiera też dobre zapisy – na przykład nakazuje, by honoraria płacić prawnikom nie do ręki, ale na konto, co utrudni im ukrywanie dochodów.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną