Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Koniec z biletami za złotówkę

Linie lotnicze dostają zakaz marketingowych kuglarstw.

Ile kosztuje kilogram pomidorów? Tylko złotówkę, ale do ceny trzeba doliczyć 4 zł za podlewanie, zużyte nawozy, robociznę i podatek – tak mogłyby wyglądać zakupy w osiedlowym warzywniaku, gdyby jego właściciel zaczął ustalać ceny wedle zasad, jakie od paru lat bezkarnie stosują linie lotnicze.

W reklamie podają należność za sam bilet, którego cena z reguły nie uwzględnia kosztów obsługi samolotu i pasażera na lotnisku, wystawienia biletu, podatku, a bywa, że i części zużytego paliwa. Z pewnością na kłamliwą promocję typu „bilet za złotówkę” mało kto da się złapać, ale klient musi się natrudzić by w systemie rezerwacyjnym dotrzeć do prawdziwej, ostatecznej ceny i porównać ją z ofertą konkurencji, która również ucieka się do podobnych marketingowych kuglarstw. Dopiero dziś Parlament Europejskiemu postawił je ukrócić. W środę wydał rozporządzenie, w którym nakazał liniom podawać pełne ceny – ich taryfy będą musiały zawierać wszystkie dodatkowe opłaty, ale tylko te, które ponoszą naprawdę. W tej sytuacji np. LOT może mieć kłopoty z uzasadnieniem, dlaczego za wystawienie papierowego biletu pobiera aż 180 zł (w przypadku biletu elektronicznego opłata wynosi 25 zł)

Choć rozporządzenie Parlamentu Europejskiego zacznie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy, polscy konsumenci powinni się z jego decyzji cieszyć, zwłaszcza że nasz narodowy regulator – Urząd Lotnictwa Cywilnego w sprawie pokrętnych taryf nie kiwną nawet palcem.


Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną