Rynek

Toksyczne aktywa

TOKSYCZNE AKTYWA - złe kredyty i derywaty kredytowe, związane z amerykańskim rynkiem nieruchomości. Banki na całym świecie odpisały na straty niespełna jedną trzecią tych aktywów. Pozostałe dwie trzecie wciąż obciążają ich bilanse. Banki nie mogą odpisać więcej, bo musiałyby ogłosić upadłość, a cała planowana pomoc dla sektora finansowego nie wystarczy, by zatkać powstałą dziurę w bilansach. Część ekonomistów uważa, że amerykańskie banki są już technicznie niewypłacalne.

System bankowy nie zacznie prawidłowo działać, dopóki skażenie nie zostanie usunięte. Istnieją dwa sposoby, aby tego dokonać: po pierwsze, państwo może odkupić toksyczne aktywa i umieścić je w tzw. złym banku, który je zutylizuje, czyli wydzieli derywaty oparte na złych kredytach, a te oparte na dobrych przetrzyma, aż rynek się pozbiera i znajdą się na nie kupcy. Drugie wyjście to nacjonalizacja banków i wyczyszczenie ich od środka. (Rachunek za subprime, czyli kredyty udzielane osobom niegwarantującym ich spłaty: straty z tytułu złych kredytów - 1,6 bln dol., straty z tytułu derywatów kredytowych - 2 bln dol., dotychczasowe odpisy na straty - 1 bln dol.).
Reklama

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną