Rynek

Toksyczne aktywa

TOKSYCZNE AKTYWA - złe kredyty i derywaty kredytowe, związane z amerykańskim rynkiem nieruchomości. Banki na całym świecie odpisały na straty niespełna jedną trzecią tych aktywów. Pozostałe dwie trzecie wciąż obciążają ich bilanse. Banki nie mogą odpisać więcej, bo musiałyby ogłosić upadłość, a cała planowana pomoc dla sektora finansowego nie wystarczy, by zatkać powstałą dziurę w bilansach. Część ekonomistów uważa, że amerykańskie banki są już technicznie niewypłacalne.

System bankowy nie zacznie prawidłowo działać, dopóki skażenie nie zostanie usunięte. Istnieją dwa sposoby, aby tego dokonać: po pierwsze, państwo może odkupić toksyczne aktywa i umieścić je w tzw. złym banku, który je zutylizuje, czyli wydzieli derywaty oparte na złych kredytach, a te oparte na dobrych przetrzyma, aż rynek się pozbiera i znajdą się na nie kupcy. Drugie wyjście to nacjonalizacja banków i wyczyszczenie ich od środka. (Rachunek za subprime, czyli kredyty udzielane osobom niegwarantującym ich spłaty: straty z tytułu złych kredytów - 1,6 bln dol., straty z tytułu derywatów kredytowych - 2 bln dol., dotychczasowe odpisy na straty - 1 bln dol.).
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną