Krynica robi się globalna
Kryzys dobitnie pokazał, jak bardzo Unii brakuje solidarności. Krynica, choć zjechało tu aż 2 tysiące prominentnych gości, nie zmieni tego stanu rzeczy.

Wielu polityków, także zagranicznych, ale przede wszystkim biznes, najbliższe cztery dni spędzi na Forum Gospodarczym w Krynicy. Pod hasłem „Solidarność europejska - 20 lat po rewolucji" z pewnością padnie wiele słusznych postulatów. Prawda jest jednak taka, że kryzys dobitnie pokazał, jak bardzo Unii tej solidarności brakuje. Rządy poszczególnych krajów rzuciły się wprawdzie swoim gospodarkom na pomoc, ale jednocześnie pilnują, by pakiety antykryzysowe nie wspomogły pieniędzmi ich podatników gospodarek sąsiadów. Dobrym przykładem jest Francja, która wspierając swój przemysł samochodowy zażądała od niego, by pomocowe pieniądze nie zasiliły francuskich fabryk w naszym regionie Europy. Pokaz solidarności dały natomiast Niemcy. Wspomagając swój popyt na auta, bardzo pomogli polskim fabrykom. Jak jednak zachowa się polski rząd, jeśli centrala Opla rzeczywiście poprosi go o wsparcie?

Solidarności brakuje Unii także w innych sprawach. Mija rok od kiedy amerykański kryzys dotarł do Europy, a my ciągle nie wypracowaliśmy wspólnego poglądu, jak zintegrować europejski nadzór nad instytucjami finansowymi. Ba, nawet w kwestii, czy ograniczać płace bankowców, których banki skorzystały z pomocy państw, też zdania są rozstrzelone. Francja krzyczy „tak", Wielka Brytania nie ukrywa powściągliwości.

Krynica, choć zjechało tu aż 2 tysiące prominentnych gości, nie zmieni tego stanu rzeczy. Dzięki temu jednak, że tak wielu tu przedsiębiorców, politycy mogą się dowiedzieć, czym taki braki solidarności grozi. Nie tylko gospodarkom poszczególnych krajów, ale przede wszystkim Unii jako całości. Polityków mamy bowiem lokalnych, zapatrzonych w miejscowe sondaże, ale biznes stał się globalny. Polski też, czego dowodem nagrodzona w Krynicy Grupa Maspex Wadowice, jako firma Europy Środkowo-Wschodniej.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną