Kosztowna nauczka
Z afery stoczniowej, jak z przekłutego balona, zeszło powietrze i nie da się jej już użyć do wysadzenia rządu w powietrze.

Co nie znaczy, że o całej sprawie należy zapomnieć. Wręcz odwrotnie, płynie z niej bowiem nauczka dla tej oraz kolejnych ekip rządzących, że nie należy naginać procedur pod potrzeby polityczne.

Z ekonomicznego punktu widzenia  obie stocznie, szczecińska i gdyńska, po wybuchu kryzysu były nie do uratowania. Nie ma tylu zamówień na statki, a już wcześniej ich produkcja była nieopłacalna. Padają stocznie duńskie i niemieckie, można je kupić za psie pieniądze. Rząd o tym wiedział, ale zabrakło mu odwagi, żeby otwarcie zakomunikować to związkowcom, których nastroje podgrzewała opozycja. Potencjalni inwestorzy w kolejkę do polskich stoczni się nie ustawiali, Katarczycy byli jedynymi niezdecydowanymi. To „pod nich" więc naginano procedury i przewlekano przetarg, łudząc się, że to pomoże. Że nawet, jeśli w stoczniach powstawać będą konstrukcje stalowe, to przy nich uratuje się także, choćby szczątkową produkcję statków, miejsca pracy zostaną zachowane.

Minister Aleksander Grad wiedział, że Katarczycy myślą o inwestycjach w Polsce (złożyli oficjalną ofertę na prywatyzację dwóch zakładów chemicznych). Łudził się, że może potraktują stocznie jako „koszt uzyskania przychodu", czyli kupią je, by dobrze ułożyć sobie stosunki z nami. Że względy polityczne przeważą nad ekonomicznymi. Jak jednak widać, to tylko nasza, polska, specjalność.

 

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną