Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zapisane w mule, czyli jak zmienia się Ziemia

Po co nam geografowie?

greencandy8888 / Flickr CC by SA
Z profesorem Leszkiem Starklem, nestorem polskich geografów, odznaczonym prestiżowym medalem brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, rozmawia Sławomir Mizerski.

Sławomir Mizerski: – Co dzisiaj robią geografowie? Nad czym pracują, skoro Ziemia jest już poznana, zmierzona, wykreślona na mapach?

Leszek Starkel:Ta Ziemia jest poznana, ale nie za dokładnie. Nie jest poznana zwłaszcza od strony zmian zachodzących w czasie. W tej chwili istnieje duży nacisk na interpretacje zdjęć satelitarnych pokazujących rozkład temperatur i wilgotności na naszej planecie, grubość pokrywy śnieżnej, pokrywy chmur, bogactwo szaty roślinnej, zawartość chlorofilu w ekosystemach. Te wszystkie zagadnienia są na bieżąco rejestrowane i służą nie tylko prognozowaniu pogody, ale najrozmaitszych zjawisk przyrodniczych.

 

Czy to oznacza, że przedstawiciele branż geograficznych w ogóle nie wychodzą w teren, tylko przy komputerach analizują zdjęcia satelitarne i dane radarów?

Często tak bywa. Ale w pewnej dziedzinie klasyczni geografowie są wciąż bardzo mocni. To są badania prowadzone w stacjach naukowych nad mechanizmem wymiany energii i obiegu materii. Zmiany globalne widoczne są na zdjęciach satelitarnych, na ich podstawie można śledzić, co się dzieje z dnia na dzień, z roku na rok. Natomiast nie da się ustalić, jaki jest mechanizm zjawisk. Tu trzeba mieć ciągły zapis z konkretnych miejsc. Dopiero te dane lokalne dają szczegółowe informacje o zmianach ilościowych. Poprzez ciągły pomiar i monitoring jesteśmy w stanie powiedzieć, jak faktycznie dochodzi do zjawiska powodzi czy suszy. Bo tu istnieją różne przekłamania. Mówi się np. że las hamuje powódź.

Niezbędnik Inteligenta Polityka. Niezbędnik Inteligenta. Wydanie 5 (90048) z dnia 25.06.2005; Niezbędnik Inteligenta; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Zapisane w mule, czyli jak zmienia się Ziemia"
Reklama