O co chodzi w krykiecie?
Uważa się, że krykiet jest ojcem baseballa amerykańskiego. Obie gry łączy odbijanie piłki drewnianym kijem oraz punktowanie dzięki biegom w wyznaczonej strefie.

Grają dwie drużyny złożone z 11 zawodników. Gdy jeden z nich (bowler) rzuca piłką w stronę bramki, czyli trzech pionowych słupków (wicketa), rywal (batsman) ma za zadanie nie dopuścić, by cel został trafiony. Stara się odbić piłkę kijem i nim przeciwnicy rozlokowani na boisku (fielderzy) chwycą ją i trafią w wicketa, zamienia się miejscami z kolegą z zespołu, stojącym naprzeciwko, obok bowlera. Jedna zamiana miejsc to jeden punkt (run). Cztery runy dostaje się bez konieczności biegania, jeśli odbita piłka znajdzie się poza granicą boiska, a sześć – gdy opuści pole, zanim zetknie się z murawą. Celem drużyny bowlera jest wyeliminowanie wszystkich batsmanów rywala w jak najmniejszej liczbie rzutów. Batsmana można wyautować na wiele sposobów.

Najczęściej zdarza się to, gdy: odbita piłka zostanie złapana przez fieldera przed kontaktem z murawą; bowler bezpośrednio trafi piłką w bramkę; rzucona piłka uderzy w ochraniacze batsmana, zanim zetknie się z kijem, a sędzia uzna, że gdyby nie to, trafiłaby w wicketa; jeden z zawodników drużyny rzucającej trafi piłką w bramkę, nim rywale zdobywający runy znajdą się w wyznaczonej, bezpiecznej strefie. Wygrywa ten zespół, który zaliczy więcej runów. Boisko do gry ma kształt owalny, może mieć różne wymiary i na ogół 200 m obwodu. Piłka, zrobiona z korka, waży ok. 280 g i jest pokryta skórą z widocznymi szwami. Mecz sędziuje dwóch sędziów.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną