Jak podejmujemy decyzje finansowe?
Przed rozmową o pieniądzach ostrożnie ze środkami uspokajającymi.

Naukowcy z Karolinska Institute i Stockholm School of Economics udowadniają, że poczucie sprawiedliwości jest wbudowane w nasz mózg – donosi serwis plosbiology.org. Szwedzcy badacze przeprowadzili eksperyment w formie gry w parach. Jeden z uczestników (ukryty współpracownik naukowców) proponował drugiemu, jak podzielić się 100 koronami, które dostali. Drugi uczestnik mógł przyjąć ofertę albo ją odrzucić, ale wtedy żaden z graczy nie dostawał nic.

Oczywiście, każdy z badanych zgadzał się na podzielenie sumy równo. Gdy jednak współpracujący z badaczami uczestnik proponował, że on weźmie 80 koron, a drugi gracz 20 koron, połowa badanych odmawiała, mimo, że tracili w ten sposób możliwość zyskania choćby owych 20 koron.

Wcześniejsze badania sugerowały, że analizowanie i podejmowanie decyzji finansowych odbywa się w mózgu w korze przedczołowej i w strukturze zwanej wyspą. Tymczasem dzięki użyciu rezonansu magnetycznego szwedzcy naukowcy zauważyli, że w trakcie podejmowania szybkich decyzji finansowych w mózgach uczestników ich badania wzrastała aktywność ciała migdałowatego, starej ewolucyjnie i prymitywnej struktury odpowiadającej za złość i strach. Za wyborami badanych nie stała chłodna analiza, a automatyczne emocjalne reakcje na nieuczciwość.

Następnie naukowcy podali części badanych środek uspokajający. Okazało się, że u osób tych aktywność ciała migdałowatego była mniejsza. Były też one bardziej skłonne akceptować propozycje nierównego podziału pieniędzy, mimo, że zapytane wprost, uważały go za nieuczciwy.

"Wyniki naszych badań pokazują, że w pewnych okolicznościach w nasze decyzje finansowe są zaangażowane inne części mózgu niż sądzono. Jednak można z nich także wnioskować, że używanie pewnych środków może wpływać na podejmowanie przez nas codziennych decyzji” - ocenia profesor Martin Ingvar, jeden z autorów badania.

 

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną