Raport o bezpieczeństwie w Polsce

Coraz więcej młodych przestępców
Dlaczego młodzi ludzie kradną, napadają, wymuszają i niszczą cudzą własność?

         Z opublikowanego przez MSWiA raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce wynika, iż w 2010 r. o 2,8 proc. spadła liczba przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, czyli zabójstw i rozbojów, zaś o 2,9 proc. wzrosła liczba przestępstw przeciw mieniu – wśród nich kradzieży i oszustw. Od 2003 r. coraz więcej przestępstw z obu kategorii popełniają nieletni. Skąd taka tendencja?

          Przede wszystkim należy zauważyć, w jakich miejscach dochodzi do największej liczby przestępstw. Otóż z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż najwyższe zagrożenie przestępstwami kryminalnymi jest w województwach dolnośląskim i śląskim oraz w okolicach Warszawy, a najniższe w województwach podkarpackim i podlaskim. Im większe skupisko ludzi, tym większe rozmycie norm, zasad moralnych, etycznych oraz zróżnicowanie hierarchii wyznawanych wartości. Francuski socjolog Émil Durkheim nazwał to zjawisko poczuciem anomii, beznormia, czy też pustki normatywnej. Młodzi ludzie nie wiedzą, co jest dobre, co złe, a na ulicach zaniedbanych dzielnic swoich miast uczą się patologicznych zachowań. 

          Po drugie, badania psychologów społecznych i socjologów, na przykład Elliota Curriego, dowodzą, iż na wzrost przestępczości wpływa wykluczenie społeczne. Prowadzić do niego może ubóstwo rodziców, skutkujące ich permanentnym stresem i poczuciem lęku. Cierpi na tym jakość wychowania i opieki nad dziećmi. Działa też błędne koło: ludzie wykluczeni nie są w stanie w sposób zgodny z prawem zdobyć wyższego statusu społecznego, nie mają dostępu do atrakcyjnych towarów i dóbr, które są popularniejsze w dużych miastach niż w mniejszych miejscowościach, wybierają więc sposoby nielegalne. Wybór nielegalnych środków osiągania celów, np. zdobycie najnowszego modelu komórki przez kradzież albo zdobycie pieniędzy przez wyrwanie torebki kobiecie na ulicy, jest nie tylko złem samym w sobie. Wywiera też negatywny wpływ na rozwój moralny człowieka. Kształtuje poczucie, iż cel uświęca środki. Młodzi ludzie, którzy w ten uproszczony sposób realizują ważne dla nich wartości - być ważnym, sprytnym, przebiegłym i zamożnym - realizują swój życiowy scenariusz otrzymany od rodziców.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną