Pierwsze były Kąpiele Słoneczne
Pierwsze ogrody działkowe powstały pod koniec XVIII w. w Danii, ale tak naprawdę ruch ów rozwinął się dopiero w Niemczech i Anglii w połowie XIX w.

Pierwsze Towarzystwo Ogródków Działkowych zawiązano w Dreźnie (1856 r.). Na ziemiach polskich prekursorskie okazały się Kąpiele Słoneczne, założone w Grudziądzu (1897 r.). Idea się upowszechniła i jeszcze w 1939 r. w czasopiśmie „Ogrody i Osiedla Działkowe” pisano: „Ideałem jest, by każdy pracownik fizyczny, zamieszkały w domach blokowych, miał w pewnej odległości swoją działkę z altaną”.

Socjalistyczna władza nie zwalczała idei ogródków działkowych może dlatego, iż nie wiązała się z prywatną własnością ziemi. Przez wiele lat podlegały one jurysdykcji Centralnej Rady Związków Zawodowych. Od przemiany ustrojowej w 1989 r. liczba działek powoli, ale systematycznie maleje, ale obecny stan posiadania i tak uznać można za imponujący: blisko 5 tys. ogrodów działkowych zajmujących niemal 44 tys. ha i podzielonych na prawie milion działek o średniej powierzchni 200–300 m kw.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną