20 lat Radia Maryja

Źródło miłości
Po 20 latach istnienia Radio Maryja zgromadziło ponad milion słuchaczy, czy też raczej wyznawców. Wielu spośród nich poczuło się w obowiązku przybyć na toruński jubileusz.
Ojciec Tadeusz Rydzyk podczas obchodów 20-lecia Radia Maryja w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.
Wojciech Strozyk/Reporter

Ojciec Tadeusz Rydzyk podczas obchodów 20-lecia Radia Maryja w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

Z homilii abp. Sławoja Leszka Głodzia, wygłoszonej podczas uroczystości: „trzeba bronić Chrystusowego Krzyża, który z polskiej przestrzeni publicznej chcą usunąć janczarzy neobolszewii...”
TYTUS SZABELSKI/freepress.pl

Z homilii abp. Sławoja Leszka Głodzia, wygłoszonej podczas uroczystości: „trzeba bronić Chrystusowego Krzyża, który z polskiej przestrzeni publicznej chcą usunąć janczarzy neobolszewii...”

20 lat ma moje radio, 20 lat ma Radio Maryja/20 lat nadaje, nie upadło, bo patronka radiu ciągle sprzyja/20 lat jest naszym przyjacielem, 20 lat przy Bogu i Kościele.

Na dziedzińcu rozgłośni ojca Tadeusza Rydzyka, obok pomnika Jana Pawła II, w sobotę 3 grudnia Kapela znad Baryczy gra najnowszą piosenkę, specjalnie przygotowaną na okrągłe urodziny. Starsze panie kołyszą się w rytm muzyki sacro polo. W uniesionych nad głowami dłoniach falują różańce.

Pod siedzibę radia podjeżdżają kolejne autokary. Wszyscy chcą zwiedzić rozgłośnię. Ale zobaczą tylko znajdującą się na wprost wejścia kaplicę. Pan kierujący ruchem prosi, by przechodzić sprawnie dookoła, od prawej do lewej, przed ołtarzem i obrazem Maryi, więc nie bardzo można się pomodlić. Wierni klękają, jedni w ławkach, drudzy przed obrazem, ale pan grzecznie przypomina, że na zewnątrz straszna kolejka i inni też chcieliby wejść. Wychodzą zatem z powrotem na dziedziniec posłuchać kapeli. Popatrzeć na tablice informacyjne. Na jednej zdjęcia ojców redemptorystów pracujących w radiu. – Jacy oni piękni wszyscy – wzdycha słuchaczka z Pszczyny, po pięćdziesiątce. – Jeden przystojniejszy od drugiego.

Można zajrzeć do lewego skrzydła na parterze po darmowe materiały. I po berecik, jeśli ktoś jeszcze nie ma. Małe, wydziergane na szydełku bereciki, z włóczki co prawda standardowej, a nie z moheru, przypina się do kurtki czy klapy jesionki. Królują patriotyczne, biało-czerwone, ale można wybrać berecik awangardowy w kolorach moro (brąz i zgniła zieleń), a nawet rasta: żółto-czerwono-zielony.

Na wprost stoiska z ulotkami, nalepkami, z archiwalnymi numerami miesięcznika „W naszej rodzinie” i z aktualnym „Naszym Dziennikiem” umieszczono długi kontuar, a na nim sterty przekazów pocztowych z podanym numerem konta rozgłośni Ojca Dyrektora. Obok komputer, na którym przyklejono kartkę z informacją, że tu można sprawdzić przelewy. Pomoże, oczywiście, uśmiechnięta pani. Pan Kazimierz z Wadowic, wdowiec, emeryt, dwóch synów za granicą (ale sami ledwo zarabiają na życie), wpłaca regularnie. Niedużo, 20, 30 zł miesięcznie, czasem 50 zł, bo ma niską emeryturę. Ale kto w tym kraju ma wysoką? Zwykli ludzie, tacy jak on, klepią biedę, dobrze mają tylko ci, co Polskę rozkradli. I sprzedali obcym. A teraz chcą Ojca Dyrektora zniszczyć. Jak w tej piosence:

Krajem rządzi jednak klika/której wyobraźnia chora/jak wysiadła jej psychika/każe jak pies ogrodnika/ugryźć Ojca Dyrektora.

Pan Kazimierz jest fanem kapeli, wprawdzie muzyki to on nie za bardzo, ale teksty są dobre. I jakie prawdziwe, przecież w radiu też ciągle powtarzają, że chcą Ojca pozbawić radia i telewizji. Zamknąć mu usta. Więc trzeba go bronić. Jak każdy wpłaci parę złotych, radio dalej będzie nadawać.

Wspierajmy radio, to nasza duma/Czy jesteś biedny czy też bogaty
Tu wdowi grosik, tam większa suma/Nie dajmy w okno założyć kraty.

Oknem do nieba jest, oczywiście, radio, nieba nam trzeba jak chleba, ale na chleb trzeba grosza nazbierać – wyjaśnia w dalszej części piosenki Bogusław Cebulski, założyciel i lider kapeli, autor większości tekstów. Kończy utwór brawurowo: podając pełny numer konta bankowego. „Wpłacajmy na właściwe konto, kochani!” – apeluje, gdy kapela wygrywa ostatnie takty.

Deklarowane wpływy z datków na Radio Maryja to kilkanaście milionów złotych rocznie. Darowizny na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość (wydaje miesięcznik „W Naszej Rodzinie” i prowadzi księgarnię wysyłkową) oraz Lux Veritatis (Telewizja Trwam) osiągają drugie tyle. To trzy filary imperium, w którym są jeszcze Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, spółka Spec, wydawca „Naszego Dziennika”, biznes geotermalny, który akurat okazał się niewypałem; nie pomogła nawet słynna piosenka Kapeli znad Baryczy „Ojciec Tadeusz jak Prometeusz”. (Dokładny gospodarczy obraz wszystkich przedsięwzięć ojca Tadeusza Rydzyka przedstawił Cezary Łazarewicz w POLITYCE 32/09).

I wreszcie najnowszy projekt, który swoją premierę miał właśnie podczas obchodów 20 urodzin radia: nowa telefonia komórkowa W naszej Rodzinie, stworzona przez Fundację Lux Veritatis i Kasę Oszczędnościowo-Kredytową SKOK.

Na razie oferuje tylko telefony na kartę, ale w przyszłości ma być również abonament. Połączenia w ramach radiomaryjnej rodziny: 17 gr za minutę. A do rozgłośni Radia Maryja i studia Telewizji Trwam zupełnie za darmo. W jednym z namiotów rozstawionych obok Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy można było kupić startery i okolicznościowe karty doładowujące telefony.

Zamysł towarzyszący twórcom rodzinnej telefonii jest zapewne nie tylko biznesowy. Chodzi o to, by jeszcze bardziej skonsolidować słuchaczy i sympatyków, zwłaszcza tych zepchniętych – ze względu na wiek czy status materialny – na margines życia społecznego.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną