Społeczeństwo

FILM: Bohaterstwo dziś - tryptyk, cz. I

Tu na razie jest ściernisko... Tu na razie jest ściernisko... Tomasz Wiech / Polityka
Jak należy rozumieć pojęcie bohaterstwa dziś? Trzej znakomici fotoreporterzy spróbowali - na naszą prośbę - zmierzyć się z tym tematem.

wideo

Zobacz fotokast - "Mój najpiękniejszy dom".

Z podręczników historii i języka polskiego - szczególnie z poezją  romantyczną - wylewają się spatynowane już lekko postacie. Ich heroiczne  czyny budzą nie tylko podziw, ale i lekkie zakłopotanie, szczególnie w  najmłodszych pokoleniach Polaków.

Jak więc należy rozumieć pojęcie bohaterstwa dziś? Trzej znakomici fotoreporterzy spróbowali - na naszą prośbę - zmierzyć się z tym tematem. Efekt ich pracy tylko pozornie daleki  jest od potocznego rozumienia bohaterstwa. Oto dwoje młodych ludzi,  którzy pod krakowskimi Niepołomnicami budują dom swoich marzeń. Dom,  który - jak sami przyznają - spłacać będą do końca życia. Oto polskie rodziny, które na rumuńskiej prowincji próbują walczyć o zachowanie  resztek tradycji i kultury. Oto dwójka młodych obiecujących poetów,  którzy usiłują odnaleźć się we współczesnej Polsce, kraju jakże mało  poetyckim.

Fotokasty, przygotowane specjalnie dla serwisu POLITYKA.PL oraz  świątecznego numeru POLITYKI na iPada, pokazują wiele odcieni  bohaterstwa, które może być dziś także pogonią za marzeniami, heroicznym  zmaganiem się z losem, poszukiwaniem sensu życia, wreszcie - walką o  autentyczność, pozostanie sobą.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Życie seksualne polskich księży. Michałowe z plebanii odchodzą, wchodzą tinderowe

Młodzi księża są bardziej aspołeczni, stałe związki to dla nich wyjście ze strefy komfortu. Szukają relacji na portalach społecznościowych. Przelotnych, bez zobowiązań – mówi Artur Nowak, autor reportaży „Plebania” i „Zakrystia”.

Joanna Podgórska
16.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną