Celnicy chcą rehabilitacji za niesłuszne aresztowania

Pomów, bo będziesz pomówiony
Funkcjonariusze Straży Granicznej domagają się odszkodowań za niesłuszne aresztowania. I prawa do przechadzki po własnym mieście w zielonym mundurze.
Kpt. Mirosław Aleksandrowicz został pomówiony przez kolegę z pracy, który na rozprawie odwołał zeznania.
Przemysław Skrzydło/Agencja Gazeta

Kpt. Mirosław Aleksandrowicz został pomówiony przez kolegę z pracy, który na rozprawie odwołał zeznania.

Kapitan Straży Granicznej Mirosław Aleksandrowicz, kierownik zmiany na przejściu w Bezledach, właśnie kończył nocną służbę, kiedy otoczyła go grupa antyterrorystów w kominiarkach i z długą bronią. Zaprowadzono go do szatni, tam zarządzono kontrolę osobistą, musiał rozebrać się do naga. Do pomieszczenia wchodziły różne osoby – sprzątaczki i funkcjonariusze, kapitan stał goły jak święty turecki. Pomyślał wtedy, że to jakaś wymyślna tortura, która odziera człowieka z godności już na zawsze.

Antyterroryści zawieźli go do domu, żeby przeprowadzić rewizję. Ludzie w kominiarkach szperali po szufladach, przerażona najmłodsza córka kapitana była przekonana, że to bandyci napadli na tatę. Nic podejrzanego nie znaleziono. Zatrzymanego przewieziono do prokuratury, tam usłyszał zarzut: przyjmowanie korzyści majątkowych od podwładnych pograniczników. Inaczej mówiąc, funkcjonariusze brali łapówki od przemytników i dzielili się z kapitanem. Dostał ultimatum: przyznajesz się – idziesz do domu. Nie przyznał się i następne 17 miesięcy spędził w areszcie. Za kratki wraz z nim trafiło kilkudziesięciu funkcjonariuszy straży granicznej; zarzuty postawiono 48 osobom.

To już prawie 10 lat, jak media ogłosiły wielką aferę korupcyjną na przejściu w Bezledach. Proceder wykrył Zarząd Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej (rodzaj policji w policji). Śledczy podzielili się nagrodami, a gazety jeszcze przez kilka miesięcy ekscytowały się ich sukcesem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną