Plebiscyt architektoniczny - rozwiązanie

Arcydzieła i arcymaszkary
Wiemy już, który budynek postawiony w III RP nasi czytelnicy uważają za najładniejszy, a który za najbardziej szpetny. Ponad 5 tys. głosów oddanych w plebiscycie pozwala nam wierzyć, że jest to reprezentatywna opinia wrażliwej na estetykę przestrzeni części społeczeństwa.
Topowe arcydzieło - Dom Aatrialny k. Opola
KWK PROMES

Topowe arcydzieło - Dom Aatrialny k. Opola

***

Uwaga - ogromne zainteresowanie naszą akcją zachęciło jej pomysłodawcę, Piotra Sarzyńskiego, do prowadzenia na stronie POLITYKA.PL bloga, w którym zajmie się sprawami piękna i brzydoty polskiej przestrzeni publicznej. Blog, podobnie jak książka, która zapoczątkowała akcję, zatytułowany jest "Wrzask w Przestrzeni". Każdego, komu estetyka miejsc, w których żyje, nie jest obca, zapraszamy do lektury bloga http://wrzask.blog.polityka.pl >>

***

By odpowiednio dawkować napięcie, zacznijmy od kilku liczb. Głosowało dokładnie 5010 osób. Jak zwykle w takich zabawach wiele razy ujawniał się lokalny patriotyzm, co – przynajmniej w kategorii arcydzieł – oznaczało, że głosowano zazwyczaj na obiekty z własnego miasta. Nie było tej prawidłowości w wyborze arcymaszkar – z jednym wyjątkiem. Mieszkańcy Stalowej Woli dość solidarnie wskazywali na rzeźbę Patrioty. Oj, musi ich irytować taki prezent od władz miasta.

Co ciekawe, zaskakującą frekwencją wykazali się rodacy mieszkający za granicą. Może dlatego, że dopiero z dystansu potrafią oddzielić ojczyste architektoniczne ziarno od plew. Aż 15 proc. wszystkich głosów nadeszło z 39 krajów, w tym z tak dla nas egzotycznych jak St Kitts&Nevis, Singapur, Tajwan czy Nowa Zelandia.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną