Być jak Michael Jackson

Majkelki
Zakończył się casting na polskiego Michaela Jacksona. Majkel miał mieć: 6–11 lat, instynkt estradowy i atrakcyjność interpersonalną. Chodzi o życiową szansę.
Uczestnicy castingu w programie „Pytanie na śniadanie”.
Anna Musiałówna/Polityka

Uczestnicy castingu w programie „Pytanie na śniadanie”.

Od lewej: Krzyś i Arno, zwycięzcy castingu.
Anna Musiałówna/Polityka

Od lewej: Krzyś i Arno, zwycięzcy castingu.

Najpodobniejszy Majkel pojedzie w marcowe tournée z musicalem „Forever King of Pop”, pokazującym życie prawdziwego Majkela (autoryzowane przez rodzinę, bez zagłębiania się w sensacyjny wątek psychologii postaci). Show od dwóch lat przemierza Europę. Duzi Majkelowie w ekipie są stali, małych rekrutuje się w zależności od kraju, do którego show dociera. Dziecko krajowe jest ukłonem producentów w kierunku lokalnej publiczności, poza tym mali Majkelowie tęsknią za matkami, nie powinni długo przebywać poza domem, szkołą itp.

Rekrutowano dotychczas Majkelów hiszpańskich, portugalskich, francuskich i luksemburskich. Polscy są w następnej kolejności. To dla nas zaszczyt porównywalny z Euro 2012, bo dopiero po naszych życiową szansę dostaną Majkelowie z krajów poważniej unijnych, m.in. angielscy i niemieccy.

Najpodobniejszy Majkel, zwany dalej Uczestnikiem, musi doskonale kopiować Dżeksonowe ruchy, z naciskiem na tzw. moonwalk (chodzi o unoszenie ciała na palcach przy ugiętych kolanach, idąc w tył). Regulamin dopuszcza dziewczynki.

1 (Hala Łuczniczka w Bydgoszczy, zaraz zaprezentuje się Ola, lat 6)

Mama nalega, żeby odstawiła słodycze. Zje batona po występie. Brzuszek może rozboleć Olę w czasie prezentowania się i co? Ola to dziewczynka, a kto go tam wie, co to była za seksualność ten Majkel? Córka ma karnację mocno lnianą, ale przyciemnić człowieka jest łatwiej niż odwrotnie.

Przedstawiający się Uczestnicy rozstawiają pulchne różowe paluszki w okolicy krocza, ruszając się w sposób perwersyjny. Ale nie są spłoszeni. Majkel tańczył przed milionami, a członków jury jest tylko kilku. Kolekcjonują życie Majkela (magnesy na lodówkę, podkładki pod myszy, zeszyty, tapety, koszulki, poduszki). To życie interpretują po swojemu, głównie tak, że od Majkela się nie różnią. Przyjechali z dziur przybitych do: Gdańska, Bydgoszczy, Zielonej Góry, Wrocławia, Zabrza, Warszawy (castingów na najpodobniejszego Majkela było tylko sześć). A przecież Majkel też pochodził ze zwyczajnego nieznanego miasteczka Gary w stanie Indiana.

Rodzice Uczestników mają pospolite zawody: elektromechanik, budowlaniec, zabudowa wnętrz, podwieszanie sufitów, nauczycielka rosyjskiego dorabiająca po godzinach jako kosmetyczka itp.

Tato Majkela też był zwyczajnym suwnicowym w stalowni, mama – sklepikarką, a jego liczne rodzeństwo donaszało po sobie ubrania. Potem także obsypało Majkela zwykłymi pryszczami. Mimo przeciwności zaszedł tak wysoko, że podpisywał większe kontrakty na płyty – jak mówią – niż wynosi polskie zadłużenie, a fanki szarpały go pytając, czy jak zwykli ludzie korzysta z toalety.

Z każdego miasta na finał do Warszawy mogło pojechać tylko dwóch Majkelów. Najpodobniejszego selekcjonował osobiście światowej sławy twórca musicalu i światowej sławy choreograf.

2 (Sala gimnastyczna w Zielonej Górze, prezentuje się Wiki ze Świebodzina, skończone nieregulaminowo 11 lat)

Mama mówi, że w życiu wszystko może się zdarzyć. Taki Świebodzin. Przed Chrystusem (razem z kopcem mierzy 52,5 m) też był z niczego nieznanym miasteczkiem. A teraz, deszcz nie deszcz, co dzień parkują przed Jezusem minimum cztery autokary pielgrzymów.

Mama czyta na forach, że ludzie są przeciwni lansowaniu dzieci. Do świebodzińskiego Chrystusa też podchodzili rezerwowo. Doszło do tego, że Polonia zasponsorowała budowę. A teraz protestujący mieszkańcy ogrzewają się w sławie ekstrawaganckiej inwestycji, sprzedając po wyższej cenie mieszkania „z widokiem na Chrystusa”.

Wracając do Wiki. Śmierć Majkela zbiegła się z początkiem wakacji. Miała dużo wolnego, a ponieważ nie było nadwyżkowych pieniędzy na zagospodarowanie czasu Wiki, zabijała wolne naśladując Majkela z emitowanych na okoliczność śmierci teledysków. Zresztą teraz na YouTube wszystko jest. Można podpatrzeć każde stęknięcie. Naśladowała do upadłego.

Mama, widząc tę ambicjonalność (choć osobiście preferuje Limala), zaczęła inwestować w Wiki: dwa kapelusze zamówione internetowo z Ameryki, amerykański plecak z Majkelem za 500 zł (kurierzy zanieśli go omyłkowo do sąsiadów w starszym wieku, którzy o mało nie dostali zawału), gra komputerowa podłączana kamerką do telewizora: Wiki wchodzi w środek teledysku jako solistka i ma w tle profesjonalny suport, skopiowany z zespołu Majkela. Rodzina zauważyła, że Wiki się wyróżnia. Kiedy do teledysku wchodzili dalsi krewni (grali przy okazji okolicznościowych spotkań w święta lub imieniny), program generował wyniki: źle, słabo, bardzo słabo. Wchodziła Wiki i pach: idealnie.

Koniec występu. Nie będzie życiowej szansy dla Wiki, która nie umie znieść tego godnościowo i popada w histerię. Przecież mama mówiła, że nawet z twarzy jest podobna do Paris, jego córki.

3 (Hala w Gdańsku, prezentuje się Oskar, lat 8)

Z początku się bał. Pytał mamusię, po kim tak płacze? Ona spojrzała na niego i uświadomiła sobie, że w sposobie mówienia syna jest coś z Majkela. Mama z tatą poznali się pracując na statku pasażerskim. Tato jest z RPA, ale Oskar jest biały.

Rodzice Uczestnika, który zostanie najpodobniejszym Majkelem, są zobowiązani dostarczyć organizatorom castingu zaświadczenie od psychologa o braku przeciwwskazań do wcielenia się w rolę, co zabezpieczy organizatorów przed odszkodowaniami z tytułów moralnych. Czyli: gdyby Uczestnik, zbyt głęboko przeżywający swoją szansę, rozbeczał się na scenie, widząc przed sobą kilkutysięczną widownię, przestraszył się efektów specjalnych, wpadł w histerię, długotrwałą nerwicę lub inne negatywne zachowania, np. próżność, patrząc jak siedem tirów ze sprzętem jedzie za tournée (w ekipie jest nawet fizjoterapeuta).

Rodzice nie zarobią na Uczestniku. Wyrażają zgodę na wielokrotne i nieodpłatne rozporządzanie jego wizerunkiem w jakimkolwiek systemie, formacie, nośniku, za pomocą wizji lub fonii, w nieograniczonym czasie oraz terytorium.

 

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną