Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Żurek na medal

Kuchnia polska na Euro - wyniki plebiscytu

Żur z jajkiem na twardo i kiełbasą - zdobył aż 31,3 proc. Państwa głosów. Żur z jajkiem na twardo i kiełbasą - zdobył aż 31,3 proc. Państwa głosów. Radosław Drożdżewski / Wikipedia
Plebiscyt na danie dla kibiców odwiedzających nasz kraj podczas Mistrzostw Europy 2012 – rozstrzygnięty. Złoty medal zdobył żurek z jajkiem na twardo i białą kiełbasą! Przewaga żurku nad barszczem czerwonym i zrazami zawijanymi z kaszą gryczaną była przygniatająca.
Redaktor, krytyk kulinarny POLITYKI. Od 40 lat gotuje, ukończył kurs sommelierów w Bordeaux. Autor książek kucharskich z ambicjami literackimi m.in. 'Wielki świat od kuchni', 'Męskie gotowanie'.Michał Mutor/Agencja Gazeta Redaktor, krytyk kulinarny POLITYKI. Od 40 lat gotuje, ukończył kurs sommelierów w Bordeaux. Autor książek kucharskich z ambicjami literackimi m.in. "Wielki świat od kuchni", "Męskie gotowanie".

ZOBACZ GALERIĘ - jak głosowali internauci >>

 

Najwyższe miejsce "na pudle" żurkowi należy się bezapelacyjnie. Niech więc przmówią liczby: żurek 31,3 proc. głosów, barszcz – 14.4 proc., a zrazy – 12,4 proc. Kolejne polskie smakołyki musiały się zadowolić jednocyfrowymi wynikami.

Jednocześnie głosujący internauci przysyłali własne propozycje. Wśród nich na pierwsze miejsce wysunął się bigos. Ale i tak - ostatecznie - nie zdołał on wyprzedzić żurku. Zresztą ja nie polecałem bigosu z całą rozwagą i premedytacją. Jest to bowiem potrawa wymagająca wielokrotnego odgrzewania i zamrażania, mieszania różnego rodzaju (słodkiej i kiszonej) kapusty, dodawania paru gatunków wędlin oraz mięs i – co nie bez znaczenia – dolewania wina do gotującego się kociołka. W innym przypadku (co bywa częstym zjawiskiem w przydrożnych barach i zajazdach) zamiast pysznego bigosu dostajemy ledwo jadalną kapustę z resztkami mięsnymi. Tego bym odwiedzającym nasz kraj gościom nie zaserwował.

Były głosy dopominające się na naszej liście dań wegetariańskich, były także kategorycznie wołające o pyzy, pierogi, a także spora liczba próśb o ciasta i desery.

Przeczytałem wszystkie komentarze nadesłane przez biorących udział w naszej zabawie. Były bardzo ciekawe, a nawet inspirujące. Podpowiedzi internautów wykorzystam na blogu ”Gotuj się!” i w felietonach radiowych w TOK FM, gdzie o historii i kulturze kuchni rozmawiam ze słuchaczami codziennie o godz. 11.10.

Spośród autorów komentarzy, uwag i podpowiedzi wybrałem trzy osoby, które chciałbym nagrodzić upominkiem, czyli książką "Kuchnia w kawalerce i apartamencie", oczywiście ze stosowną dedykacją i autografem. A książka powinna się im przydać, bo oprócz 400 sprawdzonych przepisów, zawiera także porady dotyczące zaopatrzenia lodówki, wyposażenia kuchni, lekcje gotowania, rady sommelierskie, czyli alfabet ulubionych win oraz (dla tych, którzy ulegną namowom i zjedzą zbyt wiele) opis podstawowych diet odchudzających. (Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo).

A na przyjazd piłkarskich fanów jesteśmy chyba wystarczająco przygotowani. Oczywiście w sprawach kuchni i stołu.

 

***

ZOBACZ GALERIĘ - jak głosowali internauci >>

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Sto lat, szmat czasu. Górnego Śląska trudny powrót do domu

Śląsk przechodził przez wieki z rąk do rąk. Dziwny, z niebem niegdyś zasnutym dymami, dziś bujny zielenią. Słyszał różne mowy – czeską, niemiecką, włoską, angielską, francuską, polską. Sam gada swoim językiem, który nie ma prawa głosu, choć uparcie się o ten głos upomina.

Jan Dziadul
25.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną