20 lat komórek w Polsce - jak się zmieniły, jak zmieniły nas

20 lat z komórką
Po 20 latach z komórką przy uchu Polacy zmienili się nie mniej niż telefony. Zryły one całą rzeczywistość: nasze zachowania, obyczaje, a nawet poczucie czasu i miejsca. Telefonia mobilna okazała się fantastycznym interesem, który przeżywa właśnie kolejną rewolucję.
O tym, jak telefon komórkowy zmienił nam życie, możemy się przekonać w każdej chwili. Wystarczy w ramach eksperymentu przez kilka dni przestać go używać.
helle/PantherMedia

O tym, jak telefon komórkowy zmienił nam życie, możemy się przekonać w każdej chwili. Wystarczy w ramach eksperymentu przez kilka dni przestać go używać.

Do dr. Mirosława Filiciaka nie jest łatwo się dodzwonić. Odbiera połączenia tylko z numerów, które zna. Najlepiej najpierw wysłać mu esemesa z informacją, kim się jest i czego się chce. Z reguły oddzwania. Swoje zachowanie ten medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, zajmujący się wpływem nowoczesnych technologii na rzeczywistość społeczną, nazywa higieną telefoniczną. Uważa, że po okresie zachłyśnięcia się telefonem komórkowym jego przeciętny polski użytkownik normalnieje. Nie odbiera już połączeń na pogrzebach, w kinie czy podczas romantycznej kolacji.

Jeszcze całkiem niedawno Polak był zachwycony, kiedy mógł odebrać połączenie na ulicy, bo każdy widział, jak mu się dobrze wiedzie. Właściciele cegłowatych radiotelefonów analogowej sieci Centertel, która równo 20 lat temu rozpoczęła erę telefonii komórkowej w Polsce, swoje aparaty nosili nawet w tych miejscach, gdzie nie mieli zasięgu. Chodziło o efekt biznesowo-społeczny. Wiadomo, że jak ma telefon, to znaczy – figura. W półświatku ten typ zachowań funkcjonował jako: fura, skóra i komóra. Teraz, kiedy komórkę – statystycznie rzecz biorąc – ma każdy (aparatów jest niemal dwa razy więcej niż mieszkańców Polski), telefon jest dobrem właściwie niezauważalnym.

O tym, jak telefon komórkowy zmienił nam życie, możemy się jednak przekonać w każdej chwili.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną