Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Polityka i obyczaje

Polityka

Reżyser Krzysztof Krauze pytany przez dziennikarza „Przeglądu”, czy dałoby się nakręcić film polityczny o dzisiejszej Polsce: „Można, ale czy warto? Filmy z założenia polityczne są ułomne. Świat nie dzieli się na dobrych i złych. Czego to dowodzi? Ogólniejszej tezy: jeżeli widzi się świat w kategoriach politycznych, to nie widzi się świata. Widzi się własne ograniczenia, nic więcej”.

Prof. Andrzej Nowak, wykładowca UJ, redaktor naczelny konserwatywnego czasopisma „Arcana”, zwierza się „Tygodnikowi Powszechnemu”: „Niedawno odbyłem długą rozmowę z Aleksandrem Smolarem, który mówił, że są dwie partie w Polsce: partia nadziei i partia pamięci. Mnie chodzi o to, żeby ich nie separować, nie przeciwstawiać. Nie może być tak, że pamięć będzie bez nadziei, a nadzieja bez pamięci”.

Joanna Derkaczew w recenzji spektaklu „Popiełuszko” w bydgoskim Teatrze Polskim: „Autorka nie daje prostych odpowiedzi. Każe za to wierzyć z pokorą, zaufać i przejąć się tym, że Popiełuszko wymarzył sobie »przyszłych Polaków« bardziej wolnymi, niż są. Trudne. Kuszące”.

A może głosowanie na pana jest deklaracją: głosuję na czarnego, więc udowadniam sobie, że jestem tolerancyjny” – zapytał Johna Abrahama Godsona dziennikarz „Dużego Formatu”. „Możliwe – odpowiedział poseł z Łodzi. – Tak uważa m.in. Jerzy Kropiwnicki. Ale cztery lata temu byłem czarny i głosowało na mnie 3800 osób. A w następnych wyborach już 30 tys. osób, chociaż nie stałem się ani trochę ciemniejszy”.

W „Gazecie Polskiej” ukazał się obszerny artykuł Jarosława Kaczyńskiego zatytułowany „Idziemy po zwycięstwo”.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Polityka i obyczaje; s. 106
Reklama