Społeczeństwo

Młodzi XXL

W Polsce przybywa otyłych dzieci

O problemie dużej wagi w najnowszej POLITYCE O problemie dużej wagi w najnowszej POLITYCE Roos Koole/ANP / PAP
Pod względem otyłości dzieci Polska przypomina Afrykę. U nas, jak w krajach Trzeciego Świata, najgrubsze dzieci – zwykle chłopcy jedynacy – pochodzą z zamożnych rodzin i dużych miast. Problem z utrzymaniem wagi ma już co czwarty spośród nich.

O młodych otyłych pisze w najnowszym numerze POLITYKI Joanna Cieśla. I wylicza:

  • „Z badań Zakładu Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka: 18 proc. polskich dzieci cierpi na nadwagę lub otyłość.
  • Z analiz Instytutu Żywności i Żywienia: podczas gdy w ostatnich 30 latach liczba dzieci z nadwagą i otyłością w USA zwiększyła się trzykrotnie, w Warszawie wzrosła 10 razy. 69 kg przy 162 cm wzrostu u 13-latki lub 100 kg przy 170 cm wzrostu u 15-latka – to jeszcze nie są ekstremalne proporcje ciała uczniów stołecznych szkół.
  • W krajach Zachodu, w których tuczące jedzenie złej jakości jest tanie, za dużo ważą najubożsi. W Polsce to te raczej z zamożnych rodzin (dochód na osobę 1–1,5 tys. zł lub więcej). Z dużych miast jedynacy, zwłaszcza chłopcy. Problem z utrzymaniem wagi ma 27 proc. spośród nich”.

     

Niewinne początki?

Joanna Cieśla przywołuje przykłady pacjentów kliniki rehabilitacji pediatrycznej Centrum Zdrowia Dziecka:

„Chłopiec, 11 lat: – Gdy byłem mały, mieliśmy z mamą umowę – jak będę grzeczny cały tydzień w przedszkolu, to w niedzielę pójdziemy do McDonalda. Albo do KFC. A jak byłem chory, to po lekarstwie, żeby poprawić smak, była czekoladka. Lub żelka. Kisielek. Herbata słodka. Mam wolną przemianę materii. No i jeszcze te sterydy, które muszę brać na astmę”.

W większości przypadków problem wynika właśnie z tego, że dzieci źle i za dużo jedzą.  „Ich kilogramy biorą się, owszem, z niedostatku – miłości, uwagi i czasu”. A z otyłego nastolatka wyrasta otyły dorosły.

Według szacunków epidemiologów w 2035 r. będziemy mieć w Polsce 9 mln otyłych.

Polecamy artykuł Joanny Cieśli w najnowszym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach oraz w Polityce Cyfrowej.

Zapraszamy też Państwa do dyskusji na forum: Jak walczyć z otyłością wśród dzieci? 

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną