Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Oferta dla narodu

Do wynajęcia

Kolekcja Natalii Fiedorczuk / Polityka
Królestwa meblościanki, muzea krajowego wzornictwa od czasów Gierka do Mazowieckiego, skanseny – czyli polskie mieszkania do wynajęcia.
Polityka

To tzw. „oferta dla narodu” – względnie tanie lokale dla studentów, rodzin na dorobku, nomadów – którą udokumentowała Natalia Fiedorczuk. O jej książce „Wynajęcie” oraz estetyce mieszkań, które wynajmują Polacy, pisze w bieżącym numerze POLITYKI Piotr Sarzyński.

„Przede wszystkim mieszkania do wynajęcia traktowane są trochę jako składy mebli i rzeczy niepotrzebnych w podstawowych miejscach zamieszkania. Jednak nie wyrzucanych, tylko poddanych niejako recyklingowi. Zdaniem socjologa prof. Rafała Drozdowskiego ta niechęć do pozbywania się staroci może wynikać zarówno z dość powszechnej, także w miastach, chłopskiej mentalności (»nic nie należy wyrzucać, bo wszystko się może jeszcze przydać«), jak i z traumy wyniesionej z peerelowskiej gospodarki niedoboru, gdy każdy mebel był dobrem wyjątkowym.

Mamy więc w wynajmowanych mieszkaniach do czynienia z sytuacją substandardową, w stosunku do tego, jak wyglądają nasze własne, niewynajmowane mieszkania. Jak bardzo gorszą? Trudno powiedzieć. Może o jedno pokolenie? Może o jeden szczebel społecznego awansu? A może o jedną klasę dobrego smaku? Ale i ona sporo mówi o naszym poczuciu piękna i wrażliwości. A właściwie o jego permanentnym braku”.

Cały artykuł Piotra Sarzyńskiego w bieżącym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach i w Polityce Cyfrowej.

Polecamy też nowy program Piotra „Blaski i wrzaski” w TVP 1 – co sobotę o godz. 11.35.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Czy jesienią PiS odda władzę? Zachodzące procesy pokazują, że tak, ale...

Moim bazowym scenariuszem jest utrata władzy przez PiS, daję mu 55 proc. szans realizacji. Drugi dosyć silny, aczkolwiek mniej prawdopodobny, powiedzmy na 35 proc., to wygrana PiS i potem rząd koalicyjny z Konfederacją albo jej częścią – rozmowa z Andrzejem Bobińskim, dyrektorem ośrodka analitycznego Polityka Insight.

Rafał Kalukin
03.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną