Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

7 terminów na Nowy Rok

Nowa mowa

Dzień Szczęścia – bez względu na to, co kogo gnębi, Międzynarodowy Dzień Szczęścia obchodzić się będzie obowiązkowo na całym świecie 20 marca – na mocy zeszłorocznej uchwały Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Gwarantuje to przynajmniej jeden dzień szczęścia w roku.

Eurogeddon – to, co może nam popsuć humor nawet w Dniu Szczęścia, czyli rozpad strefy euro. Analitycy przewidywany termin Eurogeddonu przesunęli na razie w przyszłość i jest to coś, co przez cały 2013 r. będzie nam służyć jako namiastka domniemanego końca świata, który trzymał nas przy życiu rok wcześniej.

Geekster – połączenie hipstera i geeka, czyli spec od stylu i nowych technologii w jednym. Jeśli ktoś nie rozumiał dwóch poprzednich pojęć, tym bardziej nie zrozumie nowego. W każdym razie już dziś można przewidzieć, że właśnie geeksterów będą przez cały rok bezskutecznie poszukiwać telewizje śniadaniowe, wytwarzając przy tym lolkontent.

Lolkontent – czyli odpowiedź Internetu na telewizyjny infotainment. Pojęcie dobrze już znane w serwisach społecznościowych i oznaczające prostą treść, zazwyczaj wykorzystujące przekaz wizualny, która ma nas zabawić, albo informację tak absurdalną czy głupią, że aż śmieszną. Zbitka laughing out loud (ang. głośny śmiech) i content (treść). W polskim ma to drugie dno: u nas „tworzenie kontentu” kojarzy się z ukontentowaniem.

Prestalgia – nostalgia za tym, co dopiero się dzieje. Skoro w modzie i kulturze króluje nostalgia, jedyny sposób, żeby skoncentrować się na teraźniejszości, to czym prędzej spróbować za nią zatęsknić, przewidując, że nawet ta marna teraźniejszość stanie się kiedyś przedmiotem nostalgii.

Polityka 01.2013 (2889) z dnia 01.01.2013; Fusy plusy i minusy; s. 105
Oryginalny tytuł tekstu: "7 terminów na Nowy Rok"
Reklama