Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Pod Baranem *****

Adres: Kraków, ul. Św. Gertrudy 21

Okolice Wawelu to raj dla smakoszy. Nie będę wymieniał wszystkich lokali mieszczących się pod siedzibą królów lecz o jednym, konkretnym i wręcz fantastycznym zarówno pod względem wystroju, klimatu, obsługi jak i kuchni. To restauracja Pod Baranem przy ulicy św. Gertrudy.
Już od samego wejścia czuje się przyjazną atmosferę, tak charakterystyczna dla krakowskich lokali. Kelnerzy witający gości są serdeczni ale nie nadskakujący i nadopiekuńczy. Stoliki rozstawione na tyle gęsto, by goście nie czuli się osamotnieni, ale na tyle  oddalone od siebie, by można było prowadzić swobodne rozmowy nie zakłócając ucztowania sąsiadom.

Palta i kurtki wieszane są w starej pięknej szafie, co powoduje, że goście czuja się jak na domowym przyjęciu u przyjaciół. Na ścianach zaś wiszą  obrazy Edwarda Dwurnika, co podnosi poziom kultury przyjęcia. Na czas studiowania karty dań i win goście otrzymują świeży chleb i pyszny krakowski smalec ze skwarkami.

Karta nie jest przeładowana ale proponuje dania na tyle różnorodne, że mogą one zaspokoić gusta bardzo zróżnicowane. My wypróbowaliśmy grasicę w śmietanowym sosie (31 zł), gołąbki z mięsem w sosie borowikowym (26 zł)  i flaki wołowe (18 zł). Wszystkie te dania zachwyciły swą delikatnością. Były przyrządzone z największą prostotą ale i i wyrafinowaniem. Podobnie było z zupami: rybną (16 zł) i żurkiem po krakowsku (12 zł). Niby wszyscy to robią ale tylko prawdziwi mistrzowie potrafią z prostych przepisów wyczarować królewskie potrawy.

Wśród dań głównych jest i dziczyzna ( świetne combry sarnie w różnych sosach - 58 zł), i jagnięcina (kotleciki rozpływające się w ustach – 52 zł), i ryby z obcych mórz (np. delikatna dorada z grilla 37 zł), i – tu szczególne wyróżnienie – sztuka mięsa w sosie chrzanowym (22 zł) zasługująca co najmniej na medal czyli Bocus d’Or za nadzwyczajną kruchość i delikatność.

Równie atrakcyjna jak Menu jest tutejsza karta win. My wybraliśmy Primitivo Rosso Salento wierząc, że będzie doskonale podkreślało zalety dziczyzny jak i sztuki mięsa, a także nie będzie zgrzytem przy doradzie mimo, iż to wino czerwone.

Na desery pozwolimy sobie przy kolejnej wizycie w Krakowie, bo Pod Baranem na pewno pojawimy się jeszcze nie raz.

PS.

Pod Baranem są także dania bezglutenowe (to ewenement na skalę krajową) oraz potrawy wegetariańskie.

*

Tel.12 429 40 22, www.podbaranem.com

Reklama

Czytaj także

Świat

Adam Daniel Rotfeld dla „Polityki”. Czy właśnie weszliśmy w epokę wojen bez końca?

Adam Daniel Rotfeld o trudnych sprawach polsko-rosyjskich, raszyzmie i naszyzmie oraz o tym, że świat wszedł w epokę ciągłego konfliktu.

Adam Krzemiński
25.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną