Ciężka dola współczesnych matek

Strajk matek
Rozmowa z dr Elżbietą Korolczuk o tym, czego dziś wymaga się od matek i dlaczego kobiety nie chcą podjąć tych wymagań.
Elastyczny urlop, partnerskie podziały w opiece i rozwiązania instytucjonalne sprawiają, że Szwecja ma znacznie wyższy poziom dzietności niż Polska - tłumaczy Elżbieta Korolczuk.
Leanne Pedersen/Masterfile/EAST NEWS

Elastyczny urlop, partnerskie podziały w opiece i rozwiązania instytucjonalne sprawiają, że Szwecja ma znacznie wyższy poziom dzietności niż Polska - tłumaczy Elżbieta Korolczuk.

Elżbieta Korolczuk: Kościół i politycy mówią kobietom – my się zajmiemy twoją macicą i sumieniem, ale żołądkiem zajmij się sama.
Smith Collection/Getty Images/FPM

Elżbieta Korolczuk: Kościół i politycy mówią kobietom – my się zajmiemy twoją macicą i sumieniem, ale żołądkiem zajmij się sama.

Elżbieta Korolczuk pracuje na Södertörns University w Sztokholmie i zajmuje się analizą ruchów społecznych i społecznymi aspektami nowych technologii reprodukcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Leszek Zych/Polityka

Elżbieta Korolczuk pracuje na Södertörns University w Sztokholmie i zajmuje się analizą ruchów społecznych i społecznymi aspektami nowych technologii reprodukcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Agnieszka Krzemińska: – Czy jest coś wspólnego, co łączy współczesne matki?
Elżbieta Korolczuk: – Ja bym powiedziała, że dziś macierzyństwo jest wręcz terenem walki politycznej i kulturowej. W Polsce mamy wizję matki Polki, opartą na zasadzie poświęcenia kobiety i wartościach narodowych, ale też ponowoczesny model intensywnego macierzyństwa – intensive mothering, czyli rodzicielstwo traktowane jako zadanie do wykonania, wymagające nakładów finansowych, czasu, kompetencji i wiedzy. Ten model, opisany przez Sharon Hays w kontekście amerykańskim, jest osiągalny tylko dla klas wyższych, ale narzucany jako wzorzec aspiracyjny całemu społeczeństwu. To rodzi frustrację, a zwykłe matki, patrząc na celebrytki chwalące się drogimi gadżetami kupowanymi dla swoich dzieci, mają poczucie winy, że nie są w stanie dać własnemu dziecku „tego, co najlepsze”.

Matki celebrytki zwykle mają ciała niematek. Żadnych rozstępów, zwiotczeń skóry, cellulitów.
Bo kolejny wzorzec związany ze współczesnym macierzyństwem dotyczy właśnie sfery ciała. W mediach pojawiły się obrazy kobiet w ciąży czy młodych matek, podkreślające ich seksualność. Potencjalnie wyzwalające, stały się niestety źródłem presji. Media forsują wzór idealnego ciała, więc młoda matka nie może wyglądać jak matka, nie może się „zapuścić”. Ten nurt wpisuje się w ogólnoświatowy kult młodości i wiarę, że współczesna medycyna daje nam władzę nad ciałem i pozwala je kształtować. Ale i to nie koniec, bo następnym, bardzo popularnym, modelem rodzicielstwa jest macierzyństwo bliskości, które znowu kładzie nacisk na bliską relację emocjonalną i cielesną matki i dziecka.

Czy to nie jest element intensywnego macierzyństwa?
Nie zawsze. Tak zwane matki tygrysice przede wszystkim podnoszą kompetencje dziecka – zaczynają od trenowania asertywności już podczas ciąży, potem uczą języków, muzyki, sztuki i współzawodnictwa. Wysokonakładowa produkcja geniuszy ukierunkowanych na karierę jest w pewnej opozycji do rodzicielstwa bliskości, przywiązującego największą wagę do emocji. Tak czy inaczej wszystkie te wzorce stanowią źródło presji na kobiety, a wybór któregoś – lub próba ich pogodzenia – obarczony jest ogromnym ryzykiem, bo jak pokazuje w swoich badaniach dr Sylwia Urbańska z Instytutu Socjologii UW, na kobiety spada odpowiedzialność nie tylko za zdrowie dziecka, ale i kształtowanie jego osobowości.

Wymagania w stosunku do matek są tak duże, że w 100 proc. nikt nie jest im w stanie podołać.
Dlatego trzeba sobie pozwolić na bycie „wystarczająco dobrą matką”. Należy założyć, że relacja z dzieckiem może mieć swoje gorsze momenty, a efekt nie będzie idealny. Jednym z najbardziej przerażających trendów jest instrumentalizacja uczuć i emocji matek w stosunku do dzieci. Otóż usprawiedliwieniem powrotu do aktywności zawodowej kobiet jest często fakt, że to jest dobre dla dziecka, gdy widzi zadowoloną matkę. To skądinąd prawda, tylko co z uczuciami i potrzebami kobiet? Czy wciąż jeszcze mają do nich prawo? Dziś kobieta w ciąży nie tylko nie może wykonywać pewnych czynności czy jeść pewnych rzeczy, ale nie może też czuć niektórych emocji. Jej uczucia są podporządkowane dobru płodu, a potem dziecka. W efekcie matka znika. Nie przez przypadek w debacie na temat aborcji pojawia się określenie kobiety jako inkubatora.

Tylko czy debata wokół miejsca i statusu macierzyństwa to nie jest problem całego zachodniego świata?
Tak, ale sytuacja Polek jest wyjątkowa, bo z jednej strony silniej niż gdzie indziej funkcjonują u nas wzorce tradycyjne promowane przez Kościół katolicki i część sceny politycznej, z drugiej jesteśmy pod wpływem nowoczesnych wizji macierzyństwa i rodziny, a jednocześnie pomoc państwa dla rodzin z dziećmi jest znikoma.

Politycy mówią o instytucjonalnej opiece, wydłużaniu urlopów macierzyńskich, dofinansowaniu żłobków, przedszkoli i zabiegów in vitro.
Na razie wygląda na to, że z tych postulatów ostanie się tylko wydłużenie urlopu macierzyńskiego i to jest absurd, bo tylko na dłużej przywiąże kobiety do domu. Miałam nadzieję, że chociaż te urlopy będą bardziej elastyczne. W Szwecji urlop rodzicielski trwa półtora roku, ale można go wykorzystać do 8 roku życia dziecka, pracując np. na pół etatu, i dzielić z partnerem, tak jak jest parze wygodniej. Zdarza się, że to ojciec bierze większą część urlopu, a nie matka. Ten system sprawia, że mężczyźni w większym stopniu mogą poczuć się współpartnerami w wychowaniu dzieci. Poza tym praktycznie wszystkie szwedzkie dzieci mają zapewnione miejsce w żłobkach i przedszkolach lub u opłacanych przez gminy opiekunów dziennych. Elastyczny urlop, partnerskie podziały w opiece i rozwiązania instytucjonalne sprawiają, że Szwecja ma znacznie wyższy poziom dzietności niż Polska.

U nas macierzyństwo jest mocno sprywatyzowane.
Po tym jak w latach 90. zamknięto ponad 80 proc. żłobków, dziś istnieją one tylko w 10 proc. gmin w Polsce! W naszym systemie dobrze radzić sobie z rodzicielstwem mogą przede wszystkim dobrze sytuowane kobiety mieszkające w miastach, które stać na opiekunkę, mają nieco lepszy dostęp do żłobków i przedszkoli (także prywatnych) i częściej są w bardziej partnerskich związkach. Często pomagają matki i teściowe, ale brak wsparcia systemowego zmusza kobiety do płacenia ogromnej ceny za posiadanie dzieci. Nic dziwnego, że coraz częściej poprzestają na jednym lub w ogóle z nich rezygnują.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną