Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Szamani Kościoła

Uzdrawiacz polskiego Kościoła

John Baptist Bashobora z wizytą w Legnicy. Gdziekolwiek się pojawi, witają go tłumy. John Baptist Bashobora z wizytą w Legnicy. Gdziekolwiek się pojawi, witają go tłumy. Archiwum Polityki / Polityka
Wielki show religijny na Stadionie Narodowym w Warszawie – gwiazdą będzie katolicki charyzmatyk, uzdrowiciel i egzorcysta z Ugandy. Czy to przyszłość Kościoła w Polsce?
Ekstaza na spotkaniu w Słupsku.Krzysztof Piotrkowski/Materiały prywatne Ekstaza na spotkaniu w Słupsku.

John Baptist (Jan Chrzciciel) Bashobora ma wystąpić 6 lipca. Organizatorem imprezy jest kuria warszawsko-praska. Już w połowie czerwca większość wejściówek na 60-tysięczny stadion była wykupiona. Kaznodzieja przyjeżdża do polskich katolików od 2007 r. Jest zapraszany przez polskich biskupów i proboszczów. Pochodzi z biednego kraju i biednego Kościoła. Ze słowem Bożym odwiedza też inne kraje, od Kanady przez Afrykę po Anglię. Tam goszczą go jak u nas wspólnoty wiernych różnych ras i narodowości. W Polsce był już w Krakowie Łagiewnikach w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia związanym z kultem św. Faustyny, w Gdańsku (koszt udziału w rekolekcjach w hali sportowej 55 zł, można było także zamówić płatny posiłek), Bielsku-Białej, Łodzi, Legnicy.

W tych miastach na spotkaniach z kaznodzieją doszło do przypadków ozdrowień. Ludzie wstawali z wózków inwalidzkich i stawiali kroki o własnych siłach. Podnoszono w górę kule i ręce na znak cudu i ekstazy. Ale według relacji uczestników zdarzały się też jeszcze większe cuda. Na przykład wskrzeszanie umarłych. Tak przynajmniej donosi pobożna poczta pantoflowa w Internecie, gdzie roi się od amatorskich filmików i „świadectw” takich wydarzeń. Kto chce, niech wierzy. A wierzy wielu i coraz więcej. Pewno tak było zawsze i w prawie każdej religii, lecz nie było Internetu, a to sieć jest dziś najpotężniejszym środkiem przekazu wszelkich treści religijnych i parareligijnych.

Rekolekcje Bashobory przyciągają tłumy. W kościołach nie ma gdzie szpilki wetknąć. Ludzie gromadzą się też przed świątynią. Chcą modlić się wspólnie z nim, słuchać i oglądać. Parafie, nieraz z odległych miast, zamawiały autokary dla chętnych na wyjazd do stolicy. Na religijny event zaprasza abp Henryk Hoser (znany z potępienia metody in vitro). To on jest rządcą diecezji warszawsko-praskiej i na jego zaproszenie przybywa ks.

Polityka 26.2013 (2913) z dnia 25.06.2013; Kraj; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Szamani Kościoła"
Reklama