Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Równamy do najlepszych

materiały prasowe
materiały prasowe

Rozmowa z Dionizym Jaśniewiczem – starostą powiatu wrzesińskiego. W kończącym się rozdaniu funduszy unijnych na lata 2007–13 jego powiat pozyskał prawie 50 mln zł. Według rankingu czasopisma samorządowego „Wspólnota”, powiat wrzesiński zajął I miejsce w Wielkopolsce w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej.

Anna Dobrowolska: – Czym jest dla pana Unia Europejska?
Dionizy Jaśniewicz: – Umożliwia wymianę doświadczeń z krajami wysoko rozwiniętymi, pozwala korzystać z ich doświadczenia. Unia Europejska w pewnym sensie wymusiła na nas wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, konieczność sprostania wyznaczonym standardom. Dzięki członkostwu w UE w Polsce obowiązują dziś zasady, o których 20 lat temu nie było mowy. Uczymy się kultury pracy i rozwiązań organizacyjnych.

Dzięki środkom z Unii udało mi się…
…zrealizować wiele inwestycji, które nie mogłyby być zrealizowane jedynie ze środków własnych. Dzięki tym funduszom poprawił się stan infrastruktury drogowej na terenie mojego powiatu. Dzięki licznym projektom z Europejskiego Funduszu Socjalnego podniosła się jakość i atrakcyjność kształcenia w naszych placówkach oświatowych. Z bezzwrotnych dotacji i pożyczek na rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej skorzystało wielu przedsiębiorców, którzy dziś prowadzą dobrze prosperujące firmy.

W Unii mogłaby być lepiej rozwiązana kwestia…
…rozliczeń dotacji na realizację projektów inwestycyjnych. Skomplikowane procedury to dla wielu prawdziwa droga przez mękę. Ponadto konieczność prefinansowania z krajowych pieniędzy kilkumilionowych inwestycji może być barierą, którą nie wszyscy są w stanie pokonać. Na szczęście w przypadku powiatu wrzesińskiego tego typu problemów nie mamy.

Największą korzyścią dla Polski związaną z obecnością w UE jest według mnie…
…realizowana polityka spójności, która prowadzi do wyrównywania różnic pomiędzy Polską a lepiej rozwiniętymi krajami członkowskimi.

Nie rozumiem, gdy ludzie mówią, że Unia Europejska to…
…ograniczenie suwerenności. Chęć pozyskania bezzwrotnych dotacji wymaga od nas spełnienia określonych warunków, pewnego podporządkowania się. Jednak pamiętając o wielu projektach, które zrealizowaliśmy w naszym powiecie, uważam, że warto.

Polityka 28.2013 (2915) z dnia 09.07.2013; Akcja partnerska; s. 40
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną