Gorączka protetyczna [Świąteczna POLITYKA]

Uśmiech na jeden wieczór
Choć ten jeden raz, w Wigilię, statystyczny Polak chciałby uśmiechać się przez 90 proc. czasu. Czym? Można szybko i tanio z tzw. protezą natychmiastową.
Po świętach swoje szczęki znów ściągnie kilka milionów Polaków, właścicieli protez (re)fundowanych przez NFZ raz na pięć lat.
Mirosław Gryń/Polityka

Po świętach swoje szczęki znów ściągnie kilka milionów Polaków, właścicieli protez (re)fundowanych przez NFZ raz na pięć lat.

Protetyczne gorączki zaczynają się w sytuacjach, gdy – cytując literaturę stomatologiczną – „pacjent zostaje zmotywowany zbliżającą się uroczystością, na której będzie eksponowany”, typu komunie, śluby, święta. Bo statystyczny Polak nie ma czym okazać radości. 37 proc. eksponowanych przy świątecznych stołach uśmiechnie się protezami ruchomymi-osiadającymi. Żałośniej w Europie jest tylko na Węgrzech i w Estonii.

Wigilia to chyba najważniejsza ekspozycyjna sytuacja w roku. Polak, próbując choć na chwilę zaczarować rzeczywistość, szuka wyjść awaryjnych. Przed świętami fora przegrzewają się od zapytań: gdzie robią sztuczne zęby tanio i od ręki? Opcją numer jeden jest szczęka natychmiastowa. Szybciej (dzień, góra dwa) i taniej (jakieś 350 zł od łuku) już się nie da.

Po najtańszą natychmiastówkę jeździ się do Suchej Beskidzkiej. Pięknie rwą tu od kilkudziesięciu lat. I – to ważne – umieli przystosować się cenowo do normalnych Polaków.

Ewcia1 była w Suchej Beskidzkiej na usunięciu jedenastu z górnej. Więc tak: rwanie w ogólnym znieczuleniu – 320 zł (niezależnie od liczby); protezka – 300 zł, nocleg – 30 zł. Rabat dla grup zorganizowanych i firm.

(…)

Na forach krąży opinia, że z Suchą musi mieć coś wspólnego papież, skoro jest tak tanio. Może wyposażenie to dar papieski? Albo to papieska fundacja? Widać po doktorach, że są bardzo wierzący.

Arsa musi wszystkich zasmucić. Była z dużą grupą w tym miesiącu. Są nowe zasady – zdrowych nie usuwają, żeby nie wiem, jak prosić. Tylko te nienadające się do leczenia. Szkoda. Reszta bez zmian…

 

Cały reportaż Edyty Gietki – jedna z części reporterskiego tryptyku „Święta upiększane” –  w specjalnym, świątecznym numerze POLITYKI  – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej!

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj