Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Polityka i obyczaje

Polityka

Reżyser Michał Zadara czyta Mickiewicza bez kompleksów („Magazyn Świąteczny”): „Jeżeli Gustaw sądzi, że ma na imię Konrad, i siedząc w więzieniu, łączy się z całym narodem, to nie jest zdrowym człowiekiem. (…) łączy się z narodem, ale w takim sensie jak hipis palący trawę łączy się z całym kosmosem. Marihuana nie czyni hipisa ekspertem w sprawie kosmosu, więzienie i cierpienie nie czynią z Gustawa eksperta w sprawie narodu”.

Przy okazji rozmowy o „Kamieniach na szaniec” reżyser filmu Robert Gliński („Plus Minus. Tygodnik »Rzeczpospolitej«”): „Dziś jesteśmy wolni, możemy podjąć temat dyskursu romantyzm–racjonalizm (…). Dziś już możemy powiedzieć, że wojna to nie jest zabawa w bohaterszczyznę, ale wielka tragedia, bo ludzie tracą życie”.

Inaczej widzi świat poseł PiS Krzysztof Szczerski („Rzeczpospolita”): „Europa jest coraz mniej kontynentem prawdziwej wolności, a coraz bardziej laboratorium upiornych eksperymentów, dokonywanych – a jakże! – pod hasłem wolności, tyle że wolności totalitarnej, wedle zasady, że »nie ma wolności dla wrogów naszej wolności«”.

A co widzi poeta? Jarosław M. Rymkiewicz („Gazeta Polska”): „Teraz zimą, wiosną, latem nie ma w ogrodzie żadnych ptaków. (…) Jaskółki nie widziałem od jakichś dziesięciu lat (…). To prawdopodobnie oznacza, że rozpoczęła się eksterminacja jeszcze jednego rodzaju życia”. Nie tylko ptaki odleciały.

Paweł Kukiz, felietonista „Do Rzeczy”, z samego dna serca apeluje do Kamila Stocha: „Jesteś góralem, a nikt w Polsce tak jak Wy nie pielęgnuje tradycji, wartości, prawdy.

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Polityka i obyczaje; s. 106
Reklama