Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Listem gonieni

Poszukiwani, niezłapani

System prawny jest tak skonstruowany, że listy gończe wystawia się nawet w najbardziej błahych sprawach. System prawny jest tak skonstruowany, że listy gończe wystawia się nawet w najbardziej błahych sprawach. Getty Images
Listy gończe w Polsce są wystawiane hurtowo. Ale ściganych łapie się detalicznie.
Listów gończych jest tyle, że mało kto przykłada się do ich rzetelnego wypełniania.Ralf Hettler/Getty Images Listów gończych jest tyle, że mało kto przykłada się do ich rzetelnego wypełniania.

Poszukiwanych listem gończym w Polsce 2 kwietnia 2014 r. było 38 tys. 770 osób. Przy podawaniu tych danych trzeba być precyzyjnym, bo w ciągu jednego dnia liczba wystawionych listów gończych łatwo może skoczyć o 20 w górę albo i więcej. Ruch w drugą stronę jest zdecydowanie mniejszy. – W zeszłym roku zatrzymaliśmy około 18 tys. osób poszukiwanych listami gończymi – mówi aspirant Konrad Gajda z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Głównej Policji.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Społeczeństwo; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Listem gonieni"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022