Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Polityka i obyczaje

Polityka

O przyszłości Europy ks. Adam Szostek w „Tygodniku Powszechnym”: „brakuje Europejczyków – zapraszamy więc innych. Kończy się pewna cywilizacja. Chyba pora na mocne słowa: stoimy przed zagrożeniem końca Europy. (…) Być może czeka nas nowy typ kultury (…). Może to proces nieuchronny, tak jak było z kulturą babilońską, egipską, grecką, rzymską…”.

We „Wprost” pisarz Wiktor Jerofiejew tłumaczy, dlaczego nie opuszcza Rosji: „Moskwa jest o wiele ciekawsza niż Europa. (…) W Europie życie chowa się za firankami, a w Rosji wszystko jest nagie. Może to źle dla życia, ale dla pisarza najważ­niejsze”.

Jarosław Gowin, odnosząc się do poglądów Korwin-Mikkego, z którego partią jest gotów współpracować, wyznał Monice Olejnik w Radiu Zet: „Gdybym chciał uprawiać politykę tylko z tymi, z którymi w stu procentach się zgadzam, tworzyłbym partię jednoosobową”. Samotny geniusz?

Gorzkie refleksje Bronisława Łagowskiego po wizycie Obamy („Przegląd”): „Prezydent Obama niemal uroczyście oznajmił, że »dni imperiów i stref wpływów minęły«. Właśnie widzieliśmy, jak minęły. Ciżba wasali tłoczyła się wokół łaskawego cesarza, nadstawiając plecy do poklepania”.

Europarlamentarzysta felietonista Ryszard Czarnecki („Gazeta Polska”) potrafi elegancko insynuować: „Czczono wolność, a nawet odsłonięto (Bronisław K. i Hanna G.-W. – piszę inicjałami nie dlatego, żebym był prorokiem i coś przewidywał, ale tak po prostu, żeby krócej było…) odpowiedni pomnik na ulicy Mysiej”.

Polityka 25.2014 (2963) z dnia 15.06.2014; Polityka i obyczaje; s. 114
Reklama