Społeczeństwo

Siostry nie siostry

Zamienione bliźniaczki

Niuśka i Hanna. Całe dzieciństwo w Łomży przeżyły obok siebie. Niuśka i Hanna. Całe dzieciństwo w Łomży przeżyły obok siebie. Michał Kość / Agencja Wschód
Hanna, Barbara i Iwona. 64 lata temu pomylono je w szpitalu w Łomży. Dla polskiego prawa to zbyt dawno, by mogły ubiegać się o zadośćuczynienie. W podobnej sytuacji jest co najmniej ­kilkadziesiąt osób, pozamienianych w dzieciństwie w szpitalach.
23 marca 2012 r. Barbara, Iwona i Hanna spotkały się u Hanny przed pójściem na badania genetyczne.Michał Kość/Agencja Wschód 23 marca 2012 r. Barbara, Iwona i Hanna spotkały się u Hanny przed pójściem na badania genetyczne.

Czy można przestać uważać za siostrę kogoś, z kim spędziło się całe swoje życie?” – zastanawia się Hanna, szykując obiad dla wnuczka. „A jakby to życie tam wyglądało?” – myśli znów, rozwieszając pranie. „Może i sama byłaby innym człowiekiem?” – nie może przestać, rozkładając łóżko. Od dwóch lat taki natłok myśli, błądzących i niespokojnych. Wtedy właśnie statystyczne prawdopodobieństwo w badaniu DNA określiło, że nie może być bliźniaczką Iwony, której w 100 proc.

Polityka 28.2014 (2966) z dnia 08.07.2014; Społeczeństwo; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Siostry nie siostry"

Czytaj także

Historia

Marian Turski: Przeżyłem dwa marsze śmierci. Po wojnie nic nie pamiętałem

Najpierw miałem trwającą 20 lat amnezję. A potem nie chciałem. Dopiero kiedy w 2001 r. otwarto dla zwiedzających saunę (łaźnię), zgodziłem się coś powiedzieć publicznie.

Jacek Żakowski
27.01.2020