Społeczeństwo

Kwadratura konia

Naukowcy się kłócą, ile uciągnie koń

Czy konie ciągnące wyładowane ceprami fasiągi na trasie do Morskiego Oka pracują na miarę swoich możliwości, jak twierdzą fiakrzy, czy jednak ponad siły? Czy konie ciągnące wyładowane ceprami fasiągi na trasie do Morskiego Oka pracują na miarę swoich możliwości, jak twierdzą fiakrzy, czy jednak ponad siły? Wojciech Matusik / Forum
Koń, jaki jest, podobno każdy widzi. Naukowcy mają wątpliwości.
Palenica Białczańska. Protest organizacji prozwierzęcych przeciwko wykorzystywaniu zaprzęgów konnych w drodze do Morskiego Oka.Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta Palenica Białczańska. Protest organizacji prozwierzęcych przeciwko wykorzystywaniu zaprzęgów konnych w drodze do Morskiego Oka.

Konie pracujące na szlaku do Morskiego Oka doczekały się serii naukowych elaboratów. Niestety wśród naukowców nie ma zgody. Powstały więc metaanalizy, naukowe opinie do równie uczonych ekspertyz. W akademickim środowisku weterynaryjno-zootechniczno-hipologicznym wrze, trwają dyskusje, kto jest większym autorytetem, kto konowałem. Nieco tym zdezorientowany Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, postanowił zatem – w akcie desperacji, jak sam przyznaje – zamówić kolejną ekspertyzę, tym razem u zagranicznych naukowców.

Polityka 6.2015 (2995) z dnia 03.02.2015; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Kwadratura konia"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021