Nastoletnia prostytucja, winnych brak

Seks w mniejszym mieście
Miasteczko odetchnęło z ulgą, kiedy sąd uniewinnił Biznesmenów, Psy i Doktorka. Pozostało jednak pytanie: kto ich wsypał? I po co?
Współlokatorka Dziewczynki, tuż po 16 urodzinach, była zainteresowana. Podzieliły się listą i wkrótce obie na zmianę wydzwaniały do Biznesmena, Doktorka, Psów i kolejnych szanowanych mieszkańców Miasteczka, a potem Miasta, a nawet Stolicy.
Mirosław Gryń/Polityka

Współlokatorka Dziewczynki, tuż po 16 urodzinach, była zainteresowana. Podzieliły się listą i wkrótce obie na zmianę wydzwaniały do Biznesmena, Doktorka, Psów i kolejnych szanowanych mieszkańców Miasteczka, a potem Miasta, a nawet Stolicy.

Informacja o prostytucji wylazła na światło dzienne, sprawę trzeba było zgłosić na policję.
Mirosław Gryń/Polityka

Informacja o prostytucji wylazła na światło dzienne, sprawę trzeba było zgłosić na policję.

Concha Rodrigo/Unsplash

Tekst został opublikowany w POLITYCE w marcu 2015 roku.

Bogacz, o którym mówią, że dzięki niemu Miasteczko jeszcze zipie (sklepy, stypendia dla „dobrze wychowanych uczniów”, kolejna kadencja w radzie miasta), nie ma złudzeń. Sięgnęli po niewłaściwy towar. Po pierwsze, za młode, po drugie, z domu dziecka, po trzecie – tutejsze. Nie byłoby sprawy, gdyby wybrali się na seks do pobliskiego Miasta albo nawet Stolicy. Zgubiło ich lenistwo i pazerność, bo dziewczyny nie tylko były ładne, ale też tanie. Ale, jak przekonuje Bogacz, do tego ostatniego lepiej się nie przywiązywać. W Miasteczku i okolicach jest pełno niepełnoletnich, zgrabnych, które pójdą na oral za 50 zł, tylko nikt się nad nimi nie pochyla, bo wychowują się w tzw. normalnych rodzinach. Nad tymi z domów dziecka też do tej pory nikt nie płakał, choć wszyscy wiedzieli, że z braku innych pomysłów upycha się tam – przynajmniej na kilka miesięcy – element, który robi to, co wcześniej, również wykorzystując koniunkturę na chętnych i nieletnich.

– Postawienie przed sądem piątki z kilkudziesięciu klientów Dziewczynek to nie przypadek ani sprawiedliwość – przekonuje Bogacz. – Sprawa ma nie tylko drugie, ale też trzecie i czwarte dno. Szkoda, że zamiast w nich ugrzęznąć wylazła na światło dzienne.

Dno drugie, czyli rodzinka

Po pierwsze, sprawa mogłaby zostać w domku i rodzince, czyli placówce opiekuńczo-wychowawczej pracującej w tzw. systemie rodzinkowym. Mogłaby, gdyby nie zazdrość. O kasę. W rodzince – o czym chętnie, ale za pięć dych, opowie jedna z jej byłych mieszkanek – liczy się tylko pieniądz. Dzięki niemu można być kimś w domku, a na zewnątrz udawać kogoś spoza placówki. Czyli szastać kasą w knajpie Biznesmena, kupować kosmetyki w sklepie Bogacza czy umówić się na prywatną wizytę do Doktorka: – Wszystko w celu nauki samodzielnego życia, czyli zgodnie ze statutem rodzinki – mówi była mieszkanka. – Wychowawca nadzoruje, co robimy poza domkiem, ale przecież wszystkiego nie sprawdzi.

Na przykład z kim spotykają się i o czym gadają, kiedy wrócą ze szkoły. Dziewczynki – wcześniej w tzw. pełnych domach, w rodzince po odebraniu ojcu i matce praw rodzicielskich – gadały o tym, jak dorobić do kieszonkowego i wreszcie być kimś. W zawodówce, nazywanej przez szanowanych mieszkańców Miasteczka ściekiem, poznały tzw. cichodajkę z długą listą klientów. Starsza z Dziewczynek, wtedy 17-letnia, poprosiła, żeby umówiła ją z kilkoma z nich.

Pierwsi byli policjanci, czyli Psy. Jeden z nich otworzył nieczynny klub, drugi siedział i patrzył, trzeci odbył z nią stosunek płciowy. Kolejny, Biznesmen, zaprosił ją do biura, trzeci, Doktorek, za seks w lesie zapłacił jej 100 zł. – Sporo, bo Psy za usługę na komisariacie płaciły tylko 50 zeta – mówi była członkini rodzinki. Ona akurat – choć, jak wszyscy w domku, podejrzewała, skąd tamta ma kasę na nowe buty na szpili – nie miała ochoty wchodzić do biznesu. Współlokatorka Dziewczynki, tuż po 16 urodzinach, była zainteresowana. Podzieliły się listą i wkrótce obie na zmianę wydzwaniały do Biznesmena, Doktorka, Psów i kolejnych szanowanych mieszkańców Miasteczka, a potem Miasta, a nawet Stolicy.

Nic ich nie dziwiło: ani wybór miejsca (pokoje nad zakładem pogrzebowym czy dom, do którego za chwilę może wrócić wysoko postawiona żona), ani powiązania rodzinne klientów (przekazujący ją sobie znani w Miasteczku bracia), ani wreszcie to, że najmniej płacił jeden z najbogatszych i najbardziej rzutkich miejscowych biznesmenów.

Dno trzecie, czyli biznes i polityka

Biznesmen zgadza się na rozmowę, ale zaznacza, że często uprawiał seks na odwal, bo błagały, żeby się z nimi spotkać albo kogoś im podsunąć. No skowyczały wręcz o pomoc, więc pomagał. – Ale po co o nich rozmawiać? Po co je pamiętać? Spada samolot z dwustoma osobami do oceanu, ludzie żyją tym jeden wieczór i następnego dnia nikt o tym nie pamięta. To, że ogólnopolskie media uparły się przypominać akurat tę historię, to sprawa polityczna: sterowana przez lokalnych sympatyków PiS-PSL, czyli koalicji, która przegrała ostatnie wybory w Miasteczku.

Sympatycy – jak przekonuje Biznesmen – zagrają tak, jak im się za to zapłaci, a tu sprawa idzie o grube miliony. Konkretnie o budowę wielkiego centrum handlowego. Stojącego od trzech lat i przynoszącego milionowe straty. Wszystko dlatego, że właściciel galerii postawił ją bezprawnie, choć za zgodą ówczesnych władz związanych z PiS – z ominięciem przepisów o budowie obiektów wielkopowierzchniowych (w Miasteczku brakuje wyznaczonych terenów pod ich stawianie). Biznesmen i Bogacz (co ten ostatni szeroko opisywał w ulotkach wyborczych z hasłem „Sesje w soboty, a w niedziele w kościele”) są przekonani, że poprzednia władza, wydając zaskarżoną potem i wstrzymaną zgodę na budowę, chciała sobie kupić sponsora na kolejną kampanię wyborczą.

Nie udało się: partie poległy, Miasteczko postawiło na niezrzeszonych, ale swoich. Galeria stoi pusta również za sprawą Biznesmena, który sprzyjał na różne sposoby drugiej stronie sceny politycznej, i Doktorka, który szefując ważnej instytucji, nie wydał zgody na oddanie jej do użytku.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną