„Wiosna z mundurem”, czyli przeszkolenie wojskowe dla każdego

Za mundurem naród sznurem
Po ostatniej zmianie przepisów właściwie każdy mężczyzna może spodziewać się wezwania na ćwiczenia. A ochotniczy zryw, do którego namawia minister obrony narodowej, to zasłona dymna dla pierwszych od ponad 15 lat ćwiczeń w trybie mobilizacji.
Manewry zorganizowane przez stowarzyszenia paramilitarne. Uczestniczyło w nich 170 osób wyselekcjonowanych z organizacji proobronnych z całej Polski, Świdnik, październik 2013 r.
Maciej Kaczanowski/Dziennik Wschodni/Forum

Manewry zorganizowane przez stowarzyszenia paramilitarne. Uczestniczyło w nich 170 osób wyselekcjonowanych z organizacji proobronnych z całej Polski, Świdnik, październik 2013 r.

Pierwszych chętnych na przeszkolenie wojskowe minister zaprosił w trybie nieoficjalnym. Konkretnie na antenie RMF FM. – Od 1 marca wszyscy pomiędzy 18 a 50 rokiem życia mogą ochotniczo odnotować się, że chcą zostać poddani ćwiczeniom wojskowym – powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Prowadzący audycję drążył. – Czy to będzie „akcja bankiet”, czyli dwa dni szkolenia, czy jakaś poważna operacja typu dwa miesiące szkolenia? Minister Siemoniak doprecyzował: – Powiedzmy, że to będzie coś pomiędzy bankietem a poważną operacją.

Bankiet z grochówką

Nie wiadomo, czy posłankę Krystynę Pawłowicz bardziej zachęciły słowa bankiet, czy poważna operacja, ale była jedną z pierwszych osób, które zgłosiły swój akces na szkolenia wojskowe. Wybrała opcję mniej zaangażowaną, czyli kontakt telefoniczny. Niestety, nie doczekała się konkretnych propozycji, o czym szeroko informowała opinię publiczną. – Gdyby pani poseł lepiej znała prawo, które stanowi i wykłada, to wiedziałaby, że posłowie z automatu nie podlegają poborowi do wojska, nie możemy ich wcielać w nasze szeregi – mówi wolący zachować anonimowość oficer.

Ostatecznie ustalono, że dla poseł Pawłowicz zostanie stworzony indywidualny tok włączenia jej w obronność. W konsultacji z posłanką ma go ustalić komendant Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie, sprawujący nadzór nad Wojskowymi Komendami Uzupełnień w stolicy i okręgu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną